Google güvenlik uzmanları yaptıkları araştırmalarda iPhoneların internet tarayıcısı olan Safari’de 5 güvenlik açığı buldu. Bu güvenlik açıkları nedeniyle kullanıcıların internet gezinti verileri yasa dışı bir şekilde ele geçirilebiliyor.

Son günlerde teknoloji dünyasında en çok konuşmaya başladığımız olay kişisel verilerimizin güvenliği oluyor. Uygulamalarda, cihazlarda hatta bankalarda oluşan bu güvenlik açıkları ve izinsiz veri paylaşımı durumlarına bir yenisi daha eklendi. Google güvenlik uzmanları yaptıkları araştırmalar sonucunda , iPhone internet tarayıcısı Safari’de bulunan ‘’Akıllı İzleme Önleme’’ özelliğinde 5 güvenlik açığı buldular. Akıllı İzleme Önleme özelliği iPhone kullanıcılarının internet gezintilerinin güvenlik altına alınması sağlamak için 2017 yılında Safari internet tarayıcısına eklenen bir özellikti ama belli ki güvenliğimizi sağlaması gereken özelliklerde de güvenlik açıkları olabiliyor. Güvenlik uzmanı Lukasz Olejnik bu konu ile ilgili olarak ”Gizliliğimizi koruması gereken teknolojilerin gizliliğimizi riske atmasını beklemezsiniz” dedi. Oluşan güvenlik açıklarının yarattığı tehdidi anlatmak için ise, bulunan açıklar yüzünden istek dışı kullanıcı hareketlerinin izlenebileceğini söyledi.

Google güvenlik uzmanları bir yıl önce yine iPhone’da çeşitli güvenlik açıkları bulmuşlardı. Bulunan 14 açığın 7 tanesi yine internet tarayıcısı Safari özelindeydi. Elde ettiği tüm verileri Apple ile paylaşan Google sayesinde iOS 12.1.4 sürümü yayınlandığında kullanıcılar için daha güvenli bir kullanım sunmuştu.

Apple bu konu hakkında özel bir açıklama yapmazken, geçen sene bulunan açıklar için Apple mühendisi John Wilander, 2019 yılının sonunda Google’a desteklerinden dolayı teşekkür ettiği bir makale yayınlamıştı. Güvenliği ile ön plana çıkan iPhonelarda yaşanan bu güvenlik açıkları umarız kısa süre içerisinde kapatılır.

Google neden yapay zekanın düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor?