Google Stadia YouTube Canlı Oyun Yayını

The Verge’ün haberine göre; Google Stadia, 9 Aralık tarihinden itibaren bünyesine doğrudan YouTube üzerinden canlı oyun yayını yapabilme özelliği ekliyor. Platformun, kullanıcılara 4K yayın yapabilme seçeneği sunup sunmayacağı ise henüz bilinmiyor.  

ABD’li teknoloji devi Google, bulut tabanlı oyun hizmeti ‘Stadia’ ve video platformu ‘YouTube’un entegre bir biçimde çalışacağını açıklamıştı. Kullanıcıların YouTube’daki bir reklam linkine tıkladıkları anda oyun oynamaya başlayabilecekleri, YouTuber’ların izleyicilerini oynadıkları oyuna katılmaya davet edebilecekleri ve içerik üreticilerin, ‘Stadia’da oynadıkları oyunları kontrolörde yer alan bir tuşa basarak YouTube üzerinden canlı olarak yayınlayabilecekleri ifade edilmişti. Fakat Stadia’nın kullanıma sunulmasının üzerinden yaklaşık 1 sene geçmiş olmasına rağmen; söz konusu vaatlerin hiçbiri, henüz hayata geçirilmemişti.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; Google Stadia bünyesine, doğrudan YouTube üzerinden canlı oyun yayını yapabilme özelliği getirildiği ifade edildi. The Verge’e konuşan bir şirket yetkilisi, yeni özelliğin 9 Aralık’tan itibaren kullanıcı beğenisine sunulacağını doğruladı. Söz konusu özelliğin varlığı, ilk kez ‘9to5Google’ tarafından tespit edildi. Kısa bir süre önce, platformda YouTube hesabını ‘Stadia’ hesabına bağlama özelliği de görüldü. Fakat kullanıcıların, henüz özellik aracılığıyla yayın yapamadığı belirtildi.  

Google Stadia üzerinden 4K oyun yayını yapabilmek için ‘Stadia Pro’ aboneliğine geçilmesi gerekebilir

Google Stadia 4K Oyun Yayını

‘9to5Google’ın haberine göre; kullanıcıların, yeni özellikle birlikte yayını açmadan önce bir isim vermesi ve yayının çocuklar için uygun olup olmadığı gibi birkaç ayarı önceden yapması gerekecek. Diğer yandan; Google Stadia tarafından başlangıçta söz verildiği gibi, 4K oyun yayını yapılıp yapılmayacağı ise henüz bilinmiyor. Kullanıcıların, güncel olarak 4K oyun oynayabilmek için aylık 9.99 dolar ödeme yaparak ‘Stadia Pro’ aboneliğine geçiş yapması gerekiyor. 4K yayın özelliği için de benzer bir ek ücretin ödenmesi gerekeceği tahmin ediliyor. 

Bununla birlikte; özelliğin, ‘Stadia’ bünyesine ‘Cyberpunk 2077’nin çıkışından hemen önce gelecek olması da dikkat çekiyor. ‘Stadia’ üzerinden ‘Cyberpunk 2077’ oynayan kullanıcıların, 9 Aralık’tan itibaren oyunu canlı olarak YouTube’da yayınlayabilecekleri tahmin ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google, Stadia’ya ek olarak 10 oyun daha ekleyecek

Google’ın bulut tabanlı oyun konsolu Stadia’nın çıkış tarihi açıklandı

Amazon, Bulut Tabanlı Oyun Hizmeti Luna’yı Erken Erişime Açtı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz