Operatörler Çöktü

Karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı, telefon operatörlerinde yaşanan ciddi bir yoğunluğa şahitlik etti. Aktarılan detaylara göre operatörler, yaşanan arama trafiğini kaldıramayarak sabah saatlerinde çöktü 

Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını nedeniyle, Türkiye’de de sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları yapılmaya devam ediyor. Ramazan Bayramı boyunca 81 ilde uygulanması kararlaştırılan sokağa çıkma yasağı, pek çok kişinin bayramı evlerde geçirmesine sebep oluyor. Hal böyle olunca bayramlaşmak için telefon ve internet gibi alternatif yollar tercih ediliyor. Bu nedenle, operatörlerde de ciddi bir yoğunluk ve arama trafiği yaşanıyor. Operatörlerin ise yaşanan yoğunluğu kaldıramayarak sabah saatlerinde çöktüğü ifade ediliyor. Aktarılan detaylara göre; yaşanan bayram yoğunluğu nedeniyle operatörler çöktü.

Özellikle büyük aile bireyleriyle telefonlaşmak isteyen birçok kişi, saat 11.00 civarında hatların çökmesi nedeniyle aradığı kişiyle görüşemedi. Karşı tarafa ulaşabilen kişiler ise arama ve ses kalitesinin oldukça düşük olmasından şikayet etti. Birçok aramada, yapılan çağrılar karşı tarafa düşmedi. Bu sebeple pek çok operatör müşterisi, aramalarda belli bir bekleme süresinden sonra “meşgul” sinyali aldığını ifade etti. Yaşanan birkaç saatlik teknik arızanın ardından ise tüm şebekelerde, aramalar sorunsuz bir şekilde yapılabilmeye devam etti.  

Yaşanan son İstanbul depreminde de operatörlerde yaşanan yoğunluk nedeniyle, benzer bir durum meydana gelmişti. Sıkıntılı bir süreçte arama trafiğini kaldıramayarak sınıfta kaldığı ifade edilen telefon operatörleri, özellikle sosyal medyada olumsuz tepkilerle karşı karşıya kalmıştı. Bununla birlikte, operatörlere yönelik bazı yasal yaptırımlar da yapılmıştı. Koronavirüs sürecinde benzer bir durumun meydana gelmesi ise şebeke ve operatörleri, yeniden eleştiri oklarının hedefi haline getirdi. 

Turkcell, operatörlerin çökmesiyle ilgili açıklama yaptı! 

Turkcell Açıklama

Diğer yandan Turkcell, konuya ilişkin açıklama yapan ilk operatör oldu. Şirketin resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Turkcell’lilerin diğer Turkcell’li kullanıcılara doğru yaptıkları aramalarda herhangi bir aksama bulunmamaktadır. Şebekemizden diğer operatörlere yönelik gerçekleşen aramalarda ise Turkcell kaynaklı olmayan kesintiler meydana geldiği görülmektedir” ifadelerine yer verildi. Turkcell’in açıklamasının ardından yaşanan sorunun, ağırlıklı olarak Türk Telekom ve Vodafone kaynaklı olabileceği tahmin edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

GSM Operatörlerine Ceza

GSM operatörleri hangi otele gittiğimizi devlete bildirecek

Turkcell Konuşma Dökümanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz