Twitter Temsilci

Sabah’tan Barış Şimşek’in haberine göre; geçen yılın Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de temsilci bildirmediği gerekçesiyle reklam durdurma cezası alan Twitter, kısa bir süre önce temsilci atamayı kabul etti. Twitter’ın da temsilci bildirmesinin ardından; Türkiye’de hizmet veren Pinterest dışındaki tüm sosyal medya platformlarının, temsilci atamış olacağı ifade edildi.  

Türkiye’de geçen yılın ortalarından beri çalışmaları devam eden sosyal medya düzenlemesi, 2020 yılının Ekim ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşmış ve yürürlüğe girmişti. Düzenleme kapsamında; Türkiye’den günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan yurt dışı kaynaklı sosyal medya platformlarına, ‘sosyal ağ sağlayıcı’ şeklinde bir tanımlama getirilmişti. Buna göre; sosyal ağ sağlayıcıların, Türkiye’de temsilci bildirmesi gerekiyordu. Temsilci bildirmeyen platformların ise aşamalı olarak para cezası, reklam yasağı ve bant genişliği daraltma uygulamalarıyla karşı karşıya kalacağı dile getirilmişti. Bunun üzerine; TikTok, VK, YouTubeLinkedIn ve Dailymotion gibi bazı platformlar, Türkiye’de temsilcilik açacağını açıklamıştı. Benzer şekilde, Facebook ve Instagram da yasa kapsamında temsilci bildiren platformlar arasına katılmıştı. Fakat Twitter ve Pinterest, hala konuyla ilgili sessizliğini koruyordu. 

İlgili platformlara, halihazırda verilmiş 10’ar ve 30’ar milyon liralık para cezaları da bulunuyordu. Twitter ve Pinterest, para cezalarının ardından sosyal medya yasası kapsamında belirtilen süre dolmasına rağmen hala Türkiye’de temsilci bildirmedikleri gerekçesiyle reklam durdurma cezası da almıştı. Söz konusu platformların tekrar temsilci bildirmemesi durumunda ise ilk aşamada yüzde 50, ikinci aşamada yüzde 90 bant genişliği daraltma cezası ile karşı karşıya kalacakları ve platformlara erişimin, dolaylı yoldan kısıtlanacağı ifade edilmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası, ‘Sabah’ gazetesinden Barış Şimşek sektör kaynaklarından edindiği bilgilere dayanarak konuya ilişkin yeni bir iddia ortaya attı. İddialara göre; Twitter, kısa bir süre önce sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de temsilci atamayı kabul etti. Platformun, düzenlemenin gerektirdiği yükümlülükleri yerine getirmeye karar verdiği belirtildi.  

Pinterest yetkililerinin, Türkiye’de temsilci bildirip bildirmeyeceği ise henüz bilinmiyor

Pinterest Temsilci

Diğer yandan; Twitter yetkililerinden, henüz konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. Fakat Twitter’ın da temsilci bildirmesi durumunda; Türkiye’de hizmet veren Pinterest dışındaki diğer tüm sosyal medya platformlarının, temsilci atamış olacağı ifade edildi. Pinterest yetkililerinin, sosyal medya düzenlemesi kapsamında Türkiye’de temsilci bildirip bildirmeyeceği ise henüz bilinmiyor.  

Kaynak: sabah.com.tr

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter ve Pinterest, Türkiye’de Hala Temsilci Bildirmedikleri Gerekçesiyle Reklam Durdurma Cezası Aldı!

Facebook, Sosyal Medya Yasası Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı 

LinkedIn, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz