Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Google, Pixel cihazlarına mırıldanarak şarkı bulma özelliği ekledi. Google Asistan desteğiyle entegre edilen yeni özellikte kullanıcılar akıllarındaki şarkıları sadece mırıldanarak bulabilecek.

Google, Pixel cihazlarına yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Şirket düzenlediği Search On etkinliğinde arama motoru ile alakalı pek çok iyileştirme ve yeniliklerini tanıttı. Google, Search On etkinliğinin sonlarında ise, kullanıcıların işine yarayabilecek yeni özelliğini duyurdu. Pixel cihazlara eklenen yenilik sayesinde, kullanıcılar akıllarına gelmeyen şarkıları mırıldanarak ya da ıslık çalarak bulabilecekler. Kullanıcıların akıllarına takılan şarkıları bulabilmek için çok iyi ıslık çalmalarına ya da mırıldanmalarına ihtiyaç olmadığı da şirket tarafından belirtildi. Google mırıldanarak şarkı bulma özelliği için, şarkının melodisinin yeterli olduğunu ifade etti. 

Google’ın yeni özelliğinde şarkıları gelişmiş yapay zeka analiz ediyor

Google’ın uzun süredir yapay zekaya yatırım yaptığı biliniyordu. Sinirsel hesaplama ve gelişmiş bir yapay zekanın kullanıldığı bu teknolojide, müzik bulma özelliği Google AI kümesini kullanıyor. Buluta yüklenen bir Google AI kümesini kullanan bu özellikte, kullanıcıların ses kaydı analiz ediliyor ve dijital dalga biçimine dönüştürülüyor. Daha sonra ise, bulut yığınında yapay zeka desteği ile benzer verileri tarayarak kullanıcıların mırıldandığı şarkıyı buluyor. Şarkının bulunmasından sonra ise, YouTube videosunun bağlantısı kullanıcıya iletiliyor. 

Google’ın sadece mırıldanarak ya da ıslık çalarak kullanabilen şarkı bulma özelliği şu an için sadece Pixel cihazlarda kullanılabiliyor. Google Asistan ile entegre bir şekilde çalışan bu özelliği kullanmak için ise, sesli asistanı açıp “What song is this?” demek yeterli oluyor. “Bu hangi şarkı?” sorusu sorulan sesli asistana, şarkıyı mırıldanmak ya da melodiyi ıslık çalmak yeterli oluyor. Google, şarkıyı bulmak için mırıldanmayı sunucusuna gönderiyor, ardından ise şarkıyı kullanıcıya iletiyor. Gelişmiş bir yapay zeka kullanıldığı için özelliğin sürekli olarak kendisini geliştirmesi de önemli bir avantaj olarak yorumlanıyor. 

Pixel cihazlarda kullanılmaya başlanan özelliğin ilk dönemlerde beklenen verimi verememesi olağan olarak yorumlanabilir. Gelişmiş bir yapay zeka desteğinin olduğu ve sinirsel hesaplamalar yapan bu teknoloji ne kadar çok kullanıcı tarafından kullanılırsa, sistem kendisini çok daha fazla geliştirebilir. Şu an için sadece Pixel cihazlar tarafından kullanılabilen özelliği ilerleyen dönemlerde başka Google ürünlerinde de görebiliriz.

İlginizi Çekebilir:

Google Asistan, Kullanıcılar İçin Görüşmelerde Telesekreter Süresince Hatta Bekleyecek 

‘Google Play’ Uygulama İndirme Sayısı, App Store’un 3 Katına Ulaştı!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz