el-salvador-bitcoin-city-teknosafari

El Salvador, geçtiğimiz aylarda Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmişti. Yeni duyurulan bilgilere göre El Salvador, kendine ait bir Bitcoin Şehri kuracak.

Bilindiği üzere El Salvador, geçtiğimiz aylarda Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi olarak kabul etmişti. Bu gelişmeyi imzalayan ilk ülke konumunda olan El Salvador Başkanı Nayip Bukele, Bitcoin ile ilgili yeni planları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bukele tarafından yapılan açıklamalara göre, tamamen BTC destekli bir şehir kurulacak. Bu şehir, dünyanın ilk Bitcoin Şehri olarak anılacak. Açıklamalara göre şehir, La Union bölgesinin doğusunda bulunan bir yanardağın yakınlarına kurulacak. Ayrıca şehirde, kripto para madenciliği yapmak ve şehre enerji üretmek için kullanılacak bir jeotermal enerji santrali de yer alacak. Bu sayede yakında yer alan yanardağ tarafından üretilen enerji kullanılarak tamamen ekolojik bir şehir haline gelecek.

el-salvador-bitcoin-sehri-teknosafari

Bitcoin Şehri içerisinde yer alacak tek vergi, %10 katma vergisi olacak. Bukele’ye göre bu vergiden elde edilen para, şehrin inşası ve gerekli hizmetlerin sağlanması için kullanılacak.

Bunların yanında yeni inşa edilecek olan şehir, sıfır karbon emisyonuna sahip olacak şekilde tasarlanacak. Bukele, Bitcoin Şehri’nin altyapısının 300.000 Bitcoin’e mal olacak.

Şehrin inşasının ne zaman başlayacağı ya da zaman çizelgesi paylaşılmadı. Ülke başkanına göre detaylı planlar, önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

İlginizi Çekebilir:

SeturTech, Yerli ve Küresel Şirketler ile İşbirliği ile Smart Travel Hackathon Düzenliyor

Metaverse Evrenleri ile Dijital Pazarlama Bütçeleri 3 Kat Artacak

Samsung Neo QLED 8K TV ve Soundbar Ses Sistemi Tanıtıldı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz