Apple’ın uygulama mağazasında aramalarda üst sıralarda yer alan bir uygulama dolandırıcı çıktı. İşte konunun detayları!

Akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılan Android ve IOS işletim sistemlerinde, uygulamalar Google Play Store veya App Store üzerinden indirilebiliyor. Android uygulama marketi Play Store olarak karşımıza çıkarken, Apple cihazlarda bu market App Store olarak yer alıyor. Bu uygulama marketlerinde kullanıcıların çok işine yarayacak uygulamaların yanı sıra, köt niyetli yazılımlar da yer alabiliyor.

Kötü niyetli uygulamalar, kullanıcıların sosyal medya veya banka hesaplarına ait kişisel bilgileri ele geçirerek dolandırıcılar tarafından bu bilgilerin kullanılmasına imkan sağlıyor. Bu sebeple her yıl birçok kişi mağdur olurken, uygulama marketleri ellerinden geldiğince bu tür yazılımlarla mücadele etmeye çalışıyor. O kötü niyetli uygulama haberlerinin biri de App Store’dan geliyor.

Bu Uygulama Facebook Hesaplarını Ele Geçirdi!

Apple’ın uygulama mağazası App Store’da Facebook Sayfa Yöneticisi şeklinde arama yapan kullanıcılar, insanların ve reklam ajanslarının reklamları yönetmesine yardımcı olan uygulamalarla karşılaşıyor. Bu uygulamalar arasında yasal gibi görünen ancak dolandırıcı gibi çalışan bir uygulama da yer alıyor. Pages Manager Suite adlı bu uygulama, App Store’da Facebook’un yasal reklam yöneticisi olarak göründe de aslında hackerların kullanıcı hesaplarına erişmesine izin veren bir arka kapı olarak görev yapıyor.

Bir reklam ajansı çalışanı, uygulamayı indirip giriş yaptıktan sonra 10 dakika gibi kısa bir sürede hesabının kilitlendiğini fark etti. Uygulama ile ilgili detay da böylece ortaya çıkmış oldu. Apple, uygulamanın App Store’a Facebook platformuyla hiçbir bağlantısı veya işlevi olmayan basit bir belge yöneticisi olarak giriş yaptığını, ancak onay aldıktan sonra kötü amaçlı bir uygulamaya dönüştürüldüğünü söyledi.

Uygulama App Store’dan Kaldırıldı!

Facebook, uygulamayı temmuz ayında Apple’a bildirdi ancak uygulama platformdan yeni kaldırıldı. Ancak bu süre içerisinde birçok kullanıcı mağduriyet yaşadı. Apple, App Store’un uygulamaları keşfetmek ve indirmek için güvenli ve güvenilir bir yer olduğunu, uygulamaların gizlilik, güvenlik ve içerik yönünden en yüksek standartlarda tutulduğunu ve uygulamaların indirilmeye sunulmadan önce taramadan geçtiğini belirtti.

Şirketin açıklamasına göre, 2021’de 250.000’nin üzerinde uygulama gizlilik kurallarını ihlal ettiği için yayınlanmadı, 1 milyondan fazla uygulama da güvenli olmadığı gerekçesiyle App Store’da yer almadı. Ancak şirketin çabaları bu konuda yetersiz kaldı ve Apple App Store’da en iyi uygulamalar arasında görünen bazı uygulamalar üzerinden dolandırıcılar milyonlarca dolar kazandı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz