Google Ücretlerde Ayrımcılık

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, ücretlerde cinsiyete dayalı ayrımcılık yaptığı ve eşitsizliğe neden olduğu gerekçesiyle 10 binden fazla kadın tarafından dava edildi. Davacı tarafların, şirketten 600 milyon dolar tazminat talep ettiği kaydedildi. 

Google bünyesinde çalışan ve ücretlerde cinsiyete dayalı ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle şirkete dava açan 4 kadının davası, toplu dava statüsü kazandı. Yaşanan gelişmenin; dava sonucunda verilecek son kararın, 2013’ten bu yana Google’da çalışmış olan 10 bin 800 kadına uygulanabileceği anlamına geldiği kaydedildi. Söz konusu 10 bin 800 kadının iş tanımı; mühendisler, program yöneticileri, satış görevlileri ve okul öncesi öğretmenin de içlerinde bulunduğu geniş bir meslek grubu yelpazesine yayılıyordu. Davacı tarafların, şirketten 600 milyon dolar tazminat talep ettiği belirtildi.  

Davada, Google’ın kadın çalışanlarına erkek meslektaşlarından daha az ödeme yaptığı dile getirildi. Bununla birlikte; söz konusu çalışanların, erkek meslektaşlarından daha uzun sürede ve daha düşük pozisyonlara terfi ettirildiğinin de altı çizildi. Davacılar, Google’ın bu şekilde Kaliforniya Eşit Ücret Yasası’nı ihlal ettiğine işaret etti. ‘UC Irvine’ ekonomisti David Neumark’ın raporuna göre; teknoloji devi, kadın çalışanlarına aynı statüdeki erkek çalışanlarından neredeyse 16 bin 800 dolar daha az ödeme yapıyordu. Dava ayrıca; Google’ın geçmişteki maaş bilgilerini kullanmasının, ücret eşitsizliğinin devam ettirilmesindeki kilit faktör olduğuna işaret etti. Teknoloji devi, bu uygulamayı 2017 yılında durdurmuştu. Fakat şirketin, gelir eşitsizliğine yönelik bir hamle yapmadığı belirtildi.  

Google, dava aracılığıyla yöneltilen tüm suçlamaları reddettiğini açıkladı 

Google Dava

Diğer yandan; Google, dava aracılığıyla yöneltilen tüm suçlamaları ve temel iddiaları reddettiğini açıkladı. Kelly Ellis, Holly Pease ve Kelli Wisuri tarafından 2017 yılında açılan orijinal dava, bir sonraki yıl ek davacı Heidi Lamar da dahil olmadan önce yargıç tarafından reddedilmişti. Değişen son karar ise Kelly Ellis tarafından kısa bir süre önce Twitter’da duyuruldu. Mahkeme, Google’ın kadınlara yönelik işe alım ve çalıştırma süreçlerinin incelenmesine hükmetti.  

Google, bu yılın Şubat ayında da ‘ABD Çalışma Bakanlığı’ tarafından kendisine yöneltilen işe alım süreçlerinde cinsiyet ayrımcılığı yaptığı yönündeki suçlamaları çözüme kavuşturabilmek adına 3.8 milyon dolarlık bir meblağ ödemeyi kabul etmişti. Bakanlığın ilgili biriminin, birkaç yıl önce şirkete yaptığı rutin bir denetim sırasında ödeme ve maaş teklifi konularında eşitsizlikler gördüğü ifade edilmişti. Bu kapsamda; 2014 ve 2017 yılları arasında, şirketin ‘Mountain View’ ve ‘Washington’ ofislerinde çalışan kadın yazılım mühendislerine çok daha düşük ücret ödediği dile getirilmişti. Bununla birlikte; 2017 yılı içerisinde Google’ın ‘San Francisco’, ‘Sunnyvale’ ve ‘Kirkland’ ofislerinde kadın ve Asyalı yazılım mühendislerine işe alım sürecinde çok daha düşük bir maaş teklifi yapıldığı tespit edilmişti.  

Konuya ilişkin son karar ise ABD Çalışma Bakanlığı tarafından duyurulmuştu. Açıklamada; Google’ın, 2 bin 565 kadın mühendise geri ödeme ve tazminat tutarı olarak toplamda 1.35 milyon dolar ödeyeceği ifade edilmişti. Şirketin, her bir kadın mühendise yaklaşık 528 dolar ödeme yapacağının da altı çizilmişti. Cinsiyet ayrımcılığından etkilenen ve işe alınmayan bin 757 kadın ve bin 219 Asyalı yazılım mühendisine ise toplamda 1.23 milyon dolar ödeme yapılacağı belirtilmişti. Geri kalan 1.25 milyon doların da ‘ABD Çalışma Bakanlığı’nın araştırmaları kapsamında belirlenen konumlarda, ABD’deki mühendisler için önümüzdeki 5 yıl içerisinde yapılacak hakkaniyetli ödeme düzenlemelerine ayrılacağı dile getirilmişti. Google’ın ayrıca, işe alma ve tazminat politikalarını ve uygulamalarını gözden geçirmesi ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığının önüne geçmesi için düzeltici önlemler alması gerektiği bildirilmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google, İşe Alımda Cinsiyet Ayrımcılığı Yaptığı Gerekçesiyle 3.8 Milyon Dolar Ödeyecek 

Google Translate, Yeni Yapay Zeka Modeliyle Cinsiyetçi Çeviri Yapmayacak

Google, Cilt Hastalıklarını Teşhis Eden Bir Yapay Zeka Geliştirdi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz