Cilt Hastalıklarını Teşhis Eden Yapay Zeka

ABD merkezli teknoloji devi Google, ‘I/O’ ekibinin cilt hastalıklarını teşhis eden bir yapay zeka geliştirdiğini duyurdu. Söz konusu yapay zeka yazılımı üzerinden kullanıcıların, cep telefonları aracılığıyla cilt hastalıkları konusunda fikir sahibi olabilecekleri belirtildi. Yazılımın, profesyonel muayene öncesi destekleyici bir araç olarak kullanılması gerektiğinin de altı çizildi.  

ABD merkezli teknoloji devi Google, ‘I/O’ ekibinin cilt hastalıklarını teşhis eden bir yapay zeka geliştirdiğini duyurdu. Söz konusu yapay zeka yazılımı sayesinde kullanıcıların, cep telefonları aracılığıyla kendi cilt hastalıkları konusunda fikir sahibi olabilecekleri belirtildi. Yapay zekanın ayrıca; kullanıcıları ciltleri, saçları ve tırnaklarının durumu hakkında bilgilendirmek için tasarlandığı dile getirildi. Aktarılan detaylara göre; geliştirilen yapay zeka, kullanıcıların cildinin fotoğrafını çekebilmek için akıllı telefon kamerasını kullanıyor. Sistem, bu sayede kullanıcılara çeşitli semptomların olası sebeplerini sıralayabiliyor. Bunu yapabilmek için yapay zeka tabanlı yazılım, Google verilerinden yararlanıyor. Araç, bu amaçla ‘Google Fotoğraflar’dan alınan referans fotoğraflar aracılığıyla cilt hastalıklarını araştıran kullanıcıları tarıyor ve bu verilerden fikir ediniyor.  

Kullanıcıların, yalnızca ciltlerinin etkilenen bölgesinin 3 adet fotoğrafını çekmesi gerekiyor. Daha sonra uygulama; fotoğrafları işliyor, kullanıcılara ne kadar süredir bu semptomlara sahip olduklarını soruyor ve 288 cilt hastalığına ilişkin arşiv bilgisinden yararlanarak olası tanıları listeleyebilmek için bu yanıtları kullanıyor. Yazılım, güncel olarak 65 bin cilt hastalığı fotoğrafını tarayarak kullanıcı fotoğraflarını yorumlayabiliyor. Google; yazılımın, bu yılın ilerleyen dönemlerinde kullanıma sunulacağına ve her ırk, ten rengi, yaş ve cinsiyetten kullanıcının cilt hastalığını değerlendirebilmek üzere önceden programlanarak geleceğine işaret ediyor.  

Google tarafından geliştirilen yapay zeka, muayene öncesi rehberlik etmeyi hedefliyor 

Google Yapay Zeka

Diğer yandan; dünya genelinde her yıl 2 milyar insan, bir cilt hastalığına bağlı olarak sağlık problemi yaşıyor. Google tarafından geliştirilen yapay zeka, profesyonel muayene öncesi kullanıcılara rehberlik etmeyi hedefliyor. Teknoloji devi, yazılımın bir dermatoloğun yerini alamayacağının da altını çiziyor. Yapay zekanın, profesyonel müdahale öncesi destekleyici ve tamamlayıcı bir araç olarak kullanılabileceği belirtiliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Beyin Sinyallerini Harflere Dönüştüren Bir Yapay Zeka Yazılımı Geliştirildi 

Facebook, Yapay Zekalara Unutmayı Öğretiyor!

Miso, Kullanıcıların Burgerlerini Eksiksiz Yapmasını Mümkün Kılan Yapay Zeka Tabanlı Yeni ‘CookRight’ Uygulamasını Duyurdu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz