Bitcoin Geleneksel Bankacılık

Galaxy Digital’ tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre; Bitcoin madenciliği, yıllık bazda geleneksel bankacılık hizmetlerinin neredeyse yarısı kadar enerji tüketiyor. Yapılan araştırmalar, global Bitcoin ağının yılda 113.89 TWh enerji tükettiğini gösteriyor. Geleneksel bankacılık sistemlerinde ise enerji tüketiminin 263.72 TWh seviyesinde olduğu belirtiliyor.  

Galaxy Digital’ tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre; Bitcoin madenciliği, yıllık bazda geleneksel bankacılık hizmetlerinin neredeyse yarısı kadar enerji tüketiyor. Yapılan araştırmalar, küresel Bitcoin ağının yılda 113.89 TWh enerji tükettiğini gösteriyor. Geleneksel bankacılık sistemlerinde ise enerji tüketiminin 263.72 TWh seviyesinde olduğu belirtiliyor. Benzer şekilde, altın madenciliği de küresel bazda 240.61 TWh enerjiye ihtiyaç duyuyor. Rapor; geleneksel bankacılıktan Bitcoin’e geçişin, finans sektörünün enerji ihtiyacını büyük oranda azaltacağına işaret ediyor. Fakat Bitcoin ağının ciddi miktarda enerji tükettiğinin yadsınamaz bir gerçek olduğunun da altı çiziliyor. 

Diğer yandan; Bitcoin gibi kripto para birimleri, blok zinciri temelleri üzerine inşa ediliyor. Bu nedenle; alım-satım sırasında, her bir işlem ayrı ayrı doğrulanıyor, işleniyor ve kaydediliyor. Madencilik olarak adlandırılan bu süreç, çok ciddi bir bilgi-işlem gücüne ihtiyaç duyuyor. Özellikle Bitcoin’in 1 trilyon doların üzerinde bir işlem hacmine sahip olması da önemli bir enerji tüketimini beraberinde getiriyor. Cambridge Üniversitesi verilerine göre; popüler kripto para birimi, yılda 143 TWh elektriğe ihtiyaç duyuyor.   

Tesla da çevreye verdiği zarar nedeniyle Bitcoin ile ödeme kabul etmeyi askıya aldığını açıklamıştı

Tesla Bitcoin ile Ödeme

İstatistik platformu Statista ise kısa bir süre önce, bu fikirden yola çıkarak Bitcoin’i dünyadaki tüm ülkelerin elektrik tüketimini ortaya koyan bir sıralama içerisine yerleştirmişti. Sonuçlar, Bitcoin’in tüm ülkelerin neredeyse yüzde 70’inden daha fazla elektrik harcadığını göstermişti. Bununla birlikte platform; Bitcoin bir ülke olsaydı popüler kripto para biriminin, dünyanın en çok elektrik tüketimi yapan 27. ülkesi olacağına işaret etmişti. Bitcoin’in, dünyanın Norveç ve İsviçre gibi birçok ülkesinden çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu ve elektrik harcadığının da altı çizilmişti.  

Kısa bir süre önce; ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla da bu kapsamda, Bitcoin ile ödeme kabul etmeyi askıya aldığını açıklamıştı. Şirketin kurucu CEO’su Elon Musk, söz konusu hamlenin gerekçesinin Bitcoin’in çevreye verdiği zarar olduğuna işaret etmişti. Musk ayrıca, Bitcoin madenciliği ve ödeme işlemleri için kullanılan fosil yakıt tüketimindeki artış konusunda endişeli olduklarını dile getirmişti. Şirketin, Bitcoin madenciliği süreci sürdürülebilir bir seviyede enerji tüketimi yapmadığı sürece popüler kripto para birimi ile ödeme kabul etmeyeceğinin de altı çizilmişti. Yapılan duyuru sonrası Bitcoin, önemli oranda değer kaybetmişti.   

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Bitcoin, Tüm Ülkelerin Neredeyse Yüzde 70’inden Daha Fazla Elektrik Tüketimi Yapıyor! 

Musk Açıkladı: Tesla Bitcoin ile Ödeme Yöntemini Askıya Aldı!

Bitcoin’den Sert Düşüş: Aylar Sonra 40 Bin Doların Altında

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz