Evden Çalışma İş Yükü
Okuma Süresi
2 dakika

‘Great Place to Work Enstitüsü’, koronavirüsün iş dünyasına etkilerini araştırdı. Araştırma sonuçlarına göre, çalışanların yüzde 57’si pandemi döneminde evden çalışmaya başladı. Çalışanların yüzde 19’u ise evden çalışma sürecindeki iş yükü artışından şikayet etti.  

‘Great Place to Work Enstitüsü’, koronavirüsün iş dünyasına etkilerini araştırdı. “Care In Action COVID-19” adı verilen araştırma, pandemi sürecinde edinilen farklı çalışma deneyimlerini anlamak ve içinde bulunulan belirsizlik döneminde şirketlere yeni bakış açıları kazandırmak üzere gerçekleştirildi. Farklı sektör ve büyüklükteki 24 şirketten 8 bin 609 çalışanın dahil olduğu ankette katılımcıların yüzde 57’sini 34 yaş ve altı çalışanlar oluşturdu. Araştırmada; 55 yaş ve üstü çalışanların alınan önlemler, aksiyonlar, iletişim ve yönetime güven ile ilgili algılarının, 25 yaş ve altı yaş grubuna göre daha pozitif olduğu görüldü. 

Care In Action COVID-19″ araştırmasında; pandemi döneminde uzaktan çalışmaya geçiş, çalışma yeri değişikliğine göre algı farkları ve iş yükünün değişimi gibi pek çok konuda ölçümlemeler yapıldı. Araştırma kapsamında; çalışanların yüzde 57’si, pandemi döneminde evden çalıştığını belirtti. Daha önce bu şekilde çalışanlarla birlikte, her üç çalışandan ikisinin bu süreçte evden çalıştığı belirlendi. Katılımcıların yüzde 87’si işini yaparken ihtiyaç duyduğu insanlara ulaşmanın kolay olduğunu ifade etti. Yüzde 84’ü ise uzaktan çalıştığında da normal çalışma düzeninde olduğu kadar etkin olduğunu belirtti.  

Diğer yandan; araştırma, pandemi döneminde uzaktan çalışma modeline geçen pek çok kişinin ortak düşüncesi olan “artan iş yükü” konusunda da veriler barındırdı. Ankete katılanların yüzde 19’u, pandemi ve evden çalışma sürecinde iş yükü artışı yaşadığını ifade etti. Çalışanların yüzde 35’i iş yükünün normalden biraz daha yüksek olduğunu söylerken, sadece yüzde 9’u azaldığı görüşündeydi. İş yüklerinin normalden daha yüksek olduğunu belirten çalışanlar, iletişim ve destek alma ile ilgili konularda diğer çalışanlara oranla daha çok zorlandıklarını ifade etti.  

Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü, araştırma sonuçlarını değerlendirdi

Great Place to Work Türkiye

Araştırma sonuçlarını değerlendiren ‘Great Place to Work Türkiye’ Genel Müdürü Eyüp Toprak, açıklamasında “Care In Action araştırmasını gerçekleştirerek Covid-19 sürecini anlamlandırmayı, farklı yaklaşımları ve deneyimleri bir araya getirerek sonuçları paylaşmayı amaçladık. Araştırma sonuçlarına göre, düşünce ve endişelerin şirket tarafından önemsendiğini hissetme oranı üst yönetimde yüzde 88 iken, yönetim görevi olmayan çalışanlarda yüzde 61 seviyesinde. Sonuçlar, bu dönemde çalışanların yöneticilerinden daha çok empati ve anlayış beklentisi içinde olduğunu gösteriyor. Pandemi dönemini, tüm zorluklarına rağmen yeni çalışma modelleri üretme, belirsizlikleri yönetme, değişime uyum sağlama, dijitalleşme ve çeviklik gibi yetkinlikleri geliştirme fırsatlarını iyi değerlendirebileceğimiz bir süreç olarak görmeliyiz. Teknolojinin tek başına ihtiyaçları karşılamada yetersiz kalması, insan faktörünün önemini daha iyi anlamak ve kurum kültürüne yatırım yapmak için dikkate alınması gereken bir işaret olarak nitelendirilmeli” ifadelerine yer verdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter Sürekli Evden Çalışma Sistemi Başlatıyor

Logitech Satışları Evden Çalışma ile Arttı

Logitech, Evden Çalışma ekosistemi ile gelecek trendlerini değerlendirdi

Evden Öğrenme ve Çalışmayı Kolaylaştıran Uygulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz