Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Google’ın görüntülü görüşme ve video konferans uygulaması Meet’e yeni bir özellik ekleniyor. ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, Meet uygulamasına tartışma odaları özelliği eklemek için çalışmalarını sürdürüyor. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi sebebiyle kullanım oranları cidden şekilde artan video görüşme uygulamaları bu bağlamda kullanıcılarını kaybetmemek veya yenilerini ekleyebilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Google’da bünyesinde bulunan görüntülü görüşme imkanı sunan video konferans servisi Meet ‘e yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Şirket geçen haftalarda ise normalde ücretli abonelerinin kullanabildiği “sınırsız görüşme imkanını” ücretsiz kullanıcıları için 31 Mart tarihine kadar uzattığını açıklamıştı. Pandeminin pek çok ülkede eskiye nazaran etkisini kaybetmesi ve insanların işlerine ve okullarına geri dönmeleri sebebiyle sunulduğu düşünülen hizmete şimdi başka bir yenisi daha ekleniyor. 

Google Meet ‘teki tartışma odaları ilk G Suite Enterprise for Education kullanıcılarına sunulacak

Video konferans uygulamaları arasında pandemi döneminde pek çok kişinin kullandığı Meet’e tartışma odaları özelliği ekleniyor. Google Meet uygulamasına eklenecek olan tartışma odaları özelliği ilk olarak G Suite Enterprise for Education kullanıcıları için sunulacak. Bu bağlamda, eğitimciler ve öğretmenler sınıflarını proje ya da ortak çalışmalar için daha küçük gruplara bölerek ders verebilecek.

Google Meet’ eklenecek olan tartışma odalarının tek oturumda maksimum 100 adet açılacağı bildirildi. Bu bağlamda oluşturulacak tartışma odasının sayısı seçildikten sonra Google, rastgele olarak kişileri odalarda gruplandıracak. Ancak elbette ki yöneticiler, gruptaki insanları farklı gruplara ekleme hakkına sahip olacak. Bunun dışında ise, yöneticiler gruplar arasında geçiş işlemi de gerçekleştirebilecek. 

Google’ın açıkladığı bilgilere göre, Meet ‘e eklenen tartışma odaları özelliği kısa bir süre sonra diğer kullanıcılar için de hizmete sunulacak. Şirket, bu sene içerisinde diğer G Suite ve Google Workspace sürümlerinde de kullanılabilir olacağını duyurdu. 

Özellik Zoom’da yıllardır bulunuyor

Google’ın Meet’e ekleyeceği tartışma odaları özelliği, pandemi süresinde en çok kullanılan görüntülü görüşme imkanı sunan Zoom’da halihazırda yıllardır bulunuyordu. Google’ın bu bağlamda Zoom’u yakalamak istediği bilgisini paylaşabiliriz. Ancak Zoom’da bulunan tartışma odaları toplamda 50 farklı grup oluşturmaya izin verirken Google’ın özelliği 100 odaya bölünebilmesine olanak tanıyacak. 

İlginizi Çekebilir:

Öğretmenler İçin Dersi Kolaylaştıracak Yeni Zoom Özellikleri

Google Meet Sınırsız Kullanım Özelliğinin Süresi Uzatılıyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz