Son dönemde yaşanan haksız fiyat artışlarını e-Devlet’ten şikâyet edebileceksiniz

Tüketiciler haksız fiyat artışı şikâyetlerini e-Devlet’ten bildirebilecek. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin (CBDDO) sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, tüketiciler haksız fiyat artışı şikâyetlerini e-Devlet’ten iletebilecek. Tüketiciler böylece  üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerdeki haksız fiyat artışını engellemek ve gerekli durumlarda idari para cezası kararı aldırmak için e-Devlet Kapısı üzerinden şikâyetlerini gönderebilecek. Gönderilen şikâyetleri  Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu inceleyecek. Yapılacak değerlendirmeler sonucunda aykırı hareket eden üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere idarî para cezası verilecek.

Haksız fiyat artışlarını bu ekran üzerinden iletmek mümkün

13 üyelik kurul

17 Nisan 2020’de kurulan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu 13 üyeden meydana geliyor. Ticaret Bakanlığı’nın temsilen dört; Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığını temsilen ise birer üye kurulda görev alıyor.

Bununla birlikte, sivil toplum ve özel sektörü temsilen ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, üretici ve tüketici örgütleri ile perakende sektöründen birer üye kurulda yer alıyor. Kurul, olağan dışı durumlarda özellikle temel ihtiyaç maddeleriyle ilgili yaşanan sorunları çözmek için Başkanın çağrısı üzerine toplanacak ve çalışmalarını yürütüyor.

Tüketiciler şu link üzerinden haksız fiyat şikâyetlerini Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na gönderebilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz