Huawei 2019

Huawei, 2019 yılı faaliyet raporuna ilişkin verileri, şirketin dönüşümlü CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Eric Xu sözcülüğünde açıkladı. Huawei, Amerika ile yaşadığı sorunlara rağmen büyümeye devam etti. Şirketin 2019’daki küresel satış geliri yıllık %19,1’lik artışla “123 milyar dolar” olarak açıklanırken; net karı ise 9 milyar dolara ulaştı.

Amerika ile arasında yaşanan sorunlara rağmen büyümeye ve ilerlemeye devam eden Huawei, 2019 yılı faaliyet raporlarını açıkladı. Bu verilere göre, şirketin yıllık gelir miktarı %19.1’lik bir artış göstermiş durumda. Net karı ise 9 milyon dolar olarak açıklandı. Şirketin operasyon kaynaklı nakit akışı ise yıllık %22,4 oranındaki artışla 13,1 milyar doları aştı.

Huawei, Ar-Ge çalışmaları için 19 milyar dolar kullandı 

Huawei, Ar-Ge

Huawei, uzun vadeli ve sürdürülebilir araştırma yatırımlarının bir parçası olarak 2019 gelirinin %15,5’ini (131,7 milyar Yuan, yaklaşık 19 milyar dolar) Ar-Ge’ye yatırdı. Şirketin son 10 yıl içindeki toplam Ar-Ge yatırımının ise 84 milyar dolardan fazla olduğu belirtildi. 2019’un Huawei için olağan dışı bir yıl olduğunu söyleyen Huawei Dönüşümlü CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Eric Xu, yaptığı değerlendirmede; “Karşı karşıya kaldığımız birçok dış kaynaklı baskıya rağmen, işimiz ve müşterilerimiz için değer yaratmaya odaklandık. Tüm dünyadaki iş ortaklarımızın güvenini kaybetmemek için üstün bir çaba sarf ettik. Sonuç olarak, işimizde herhangi bir kayıp yaşamadık ve emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu, yıl boyunca sevkiyatı gerçekleştirilen toplam 240 milyon adet akıllı telefonla büyümesini sürdürdü. Şirket; PC, tablet, giyilebilir teknoloji ve akıllı ekranların da dahil olduğu ürün gruplarını yapay zeka teknolojileri ile geliştirdi. Huawei Tüketici Elektroniği Grubu’nun 2019’da elde ettiği satış geliri yıllık %34’lük artışla 66,9 milyar dolara ulaştı.

Huawei, 5G ‘yi 50’den fazla ülkeye ulaştırdı

Huawei, 5G

GSM operatörlerine hizmet sunan Huawei Carrier İş Birimi, 2019 yılında 5G ağlarının ticari olarak kullanılması noktasında önemli atılımlarda bulundu. Şirket, 5G’nin ticari olarak benimsenmesi ve bu alanda yenilikçiliği teşvik etmek üzere dünya çapında iş ortakları ile birlikte, 5G geliştirme merkezlerini hayata geçirdi. Huawei’nin bu alandaki önemli yatırımlarından olan ve 50’den fazla ülkede kullanılan RuralStar baz istasyonu çözümleri, uzak bölgelerdeki kapsama sorunlarını etkin bir şekilde çözüyor. 40 milyondan fazla kişiye mobil internet erişimi sağlayan bu hizmet ve sunulan birçok yenilikle beraber, 2019’da Huawei’nin bu iş biriminden edilen satış geliri, yıllık %3,8’lik artışla 42,5 milyar dolara ulaştı.

Kurumlara ve şirketlere ürün ve hizmet sunan Huawei Enterprise İş Birimi de farklı endüstrilerin dijital dönüşüm süreçlerini desteklemeye devam ediyor. Dünyada 700’den fazla şehir ve 228 Fortune Global 500 şirketi, dijital dönüşüm iş ortağı olarak Huawei’yi seçmiş bulunuyor. Huawei, 2019’da daha akıllı ve bağlantılı bir dünya yaratmak amacıyla Akıllı Hesaplama alanındaki stratejilerini de hayata geçirdi. Huawei bu stratejinin bir parçası olarak, yapay zeka işlemcisi olan Ascend 910 ve Atlas 900’ü pazara sundu. Şirketin 2019 yılında Enterprise İş Birimi’nden elde ettiği satış geliri yıllık %8,6’lık artışla 12,8 milyar dolara ulaştı.

Gelecekte koşulların daha da zorlaşacağını ifade eden Huawei Dönüşümlü CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Eric Xu; “Ürün ve hizmetlerimizin rekabetçi gücünü artırmaya, açık inovasyonu teşvik etmeye, müşterilerimiz ve genel olarak tüm toplum için daha fazla değer yaratmaya devam etmeliyiz. Endüstrilerin dijital ve akıllı dönüşümü ile sunulan tarihi fırsatları yakalamanın tek yolu, uzun vadede bu güçlü büyümeyi devam ettirebilmektir” dedi.

Huawei 2019 yıllık performans değerlendirme raporunda yer alan tüm veriler, uluslararası bir bağımsız kuruluş olan KPMG tarafından denetlendi. Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Tekno Safari Ekip Toplantısı Canlı Yayın

Ryzen 9 3950X‘li dizüstü bilgisayar: Schenker XMG Apex 15 tanıtıldı 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz