Schenker XMG Apex 15

Masaüstü için geliştirilmiş olan yüksek performans veren ekran kartları ve işlemcileri, dizüstü bilgisayarlara yerleştirmek son derece zordur. AMD’nin yüksek performansa sahip olan Ryzen 9 3950X işlemcisini ilk defa bir dizüstü bilgisayarda kullanan, Schenker XMG Apex 15 tanıtıldı.  

Oyunların grafikleri yükseldikçe, bilgisayar donanım özellikleri de yükselmeye devam ediyor. Masaüstü seçenekler noktasında yüksek işlem gücüne sahip olan donanım parçaları olsa bile, dizüstü bilgisayarlara bu parçaları yerleştirmek zordur. Çünkü yüksek güç üreten işlemcilere ve ekran kartlarına özel soğutma sistemleri gerekir. Yüksek işlem hızlarında ısınmaya başlayan işlemciler soğutulmaz ise çalışmaya devam edemeyeceği gibi, zaman içerisinde arza yapmaya bile başlayabilir. Bu yüzden dizüstü çözümler için genelde mobil için tasarlanmış yüksek performanslı, donanım parçaları kullanılır. Çünkü küçük bir kasanın içerisinde soğutma işlemini gerçekleştirmek zor bir iştir. Ama Schenker XMG Apex 15 isimli oyuncu bilgisayarı, AMD’nin yüksek performans işlemcilerinden olan Ryzen 9 3950X’li ilk dizüstü bilgisayar oluyor.  

Schenker XMG Apex 15 teknik özellikler 

Schenker XMG Apex teknik özellikler 

Alman bilgisayar üreticisi Schenker tarafından üretilen, XMG Apex 15 modelinin en öne çıkan özelliği tabii ki işlemcisi. XMG Apex 15, AMD Ryzen 9 3950X işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci, 16 çekirdekli ve 32 iş parçacıklı bir yapıya sahip. İşlemcinin çekirdeklerin çalışma hız aralığı ise 3.5 GHz ve 4.7 GHz frekans aralığında değişebiliyor. Bu işlemci Zen 2 mimarisi sahip ve 7 nm teknolojisi ile üretilmiş bir işlemci. Bu işlemciye ek olarak, ekran kartı noktasında NVIDIA GeForce RTX 2070 ekran kartını kullanıyor. RAM olarak DDR4 3.200 MHz, 8 GB’lık RAM’e sahip. Tabii ki bellek miktarı en alt limit, istenirse 64 GB’a kadar bellek seçeneğinden faydalanabiliyor. Depolama alanı noktasında ise Samsung 860 Evo 250GB M.2 SSD kullanıyor. Bu M.2 SSD’nin saniyede 550 MB okuma, 520 MB yazma hızı bulunuyor. Ayrıca 2 adet SATA 3 bağlantısına sahip olan dizüstü bilgisayar, ekstra SSD ya da 6 TB’a kadar, 2.5 inçlik HDD desteğine sahip. Bu sayede depolama alanı yükseltilebiliyor.  

Daha uygun bir bütçeli hale getirmek istiyorsanız Ryzen 9 3900X, Ryzen 7 3700X, Ryzen 5 3600 işlemcilerini de tercih edebiliyorsunuz bu cihazda. Ekran kartı noktasında ise RTX 2060’da tercih edilebiliyor. Tabii bu seçimlerin her biri fiyatı ve performansı etkiliyor. Ana kart olarak Asus B450 kullanıyor.  

Bir oyuncu dizüstü bilgisayarında donanım özelliklerinin yanı sıra, ekran özellikleri de son derece önemlidir. Schenker XMG Apex 15’in 15.6 inçlik, Full HD çözünürlüğe sahip, 144 Hz’lik IPS bir ekranı bulunuyor. Yani işlem gücünün yanı sıra son derece güçlü bir ekranı da bulunuyor. Bağlantılar noktasında ise 1 adet USB 2.0, 2 adet USB 3.2, 1 adet USB-C, bir mini DisplayPort 1.4 ve bir HDMI 2.0 bağlantılarına sahip.  

Schenker XMG Apex 15 fiyat 

Hem ekran hem de işlem gücü noktasında fazlasıyla kaslı olan bu dizüstü oyuncu bilgisayarı, bin 337 euro ve 3 bin 500 euro arasında değişen bir satış fiyatına sahip. Değiştirilebilen donanım özellikleri ile bu fiyatı tamamen kendiniz ayarlıyorsunuz.  

Tekno Safari Ekip Toplantısı Canlı Yayın

Mount & Blade II: Bannerlord ‘un eş zamanlı oynanma sayısı 172 bini aştı 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz