huawei google uygulamalarını appgallery'de istiyor

Huawei Google uygulamalarını kendi uygulama mağazasında istediğini açıkladı. ABD ile arasında bulunan husumet sebebiyle hiçbir Google servislerini cihazlarında bulunduramayan Huawei, eğer anlaşma sağlanırsa akıllı telefon sektöründe önemli bir avantaj sağlayabilir. 

ABD’nin Huawei’i casusulukla suçlaması ve ağır yaptırımlar uygulamaya başlamasının üzerinden neredeyse bir sene geçti. Hiçbir ABD’li firma ile çalışamayan Huawei, söz konusu durumda en çok Google servislerini ve uygulamalarını cihazlarında kullanamamaktan sıkıntı çekiyor. Teknoloji devi Google’ın hiçbir servis ve uygulamasını piyasaya sürdüğü ürünlere ekleyememesi akıllı telefon üreticisinin elbette ki cihazlarının satışlarında büyük bir rol oynuyor. Bu durumun farkında olan ve düzeltmek için adım atan Huawei, Google uygulamalarını kendi AppGallery isimli mağazasına eklemek istediğini açıkladı. Ancak bu durum için elbette ki teknoloji üreticisi Google’ın ABD hükümetinden izin alması gerekiyor. 

ABD Başkanı Donal Trump’ın Huawei’ni Çin’e bilgi taşıyarak casusuluk ile suçlamasının ardından geçen bir yıllık süre zarfında olumlu gelişmeler yaşanmasını geçelim, aradaki soğuk savaş daha da sertleşti. Bu durumdan oldukça fazla etkilenen Huawei, akıllı telefon sektöründe ağır yaralar almak zorunda kaldı. Google servislerinin olmayışı, Çinli şirketin satışlarını büyük ölçüde etkiledi. 

Huawei Google uygulamalarını AppGallery’de istiyor

Akıllı telefon sektöründe ürettiği cihazlarla dikkatleri üzerine toplamayı başarabilen Huawei, geçen yıl satışa sunduğu resmi uygulamalarını Google Play Store’a göndermişti. Kullanıcılar bu şekilde Google Play Store üzerinden Huawei’nin uygulamalarına erişim sağlayabilmişti. Yeni yapılan bir açıklamaya göre ise; Huawei, Google’ın geliştirdiği uygulamaları kendi AppGallery mağazasına eklemek istiyor. 

Huawei’nin bu isteği yerine gelirse Google hizmetlerini bünyesinde bulunduramayan Huawei, telefonlarında Google uygulamalarını artık resmi olarak kullanılabilecek. Bu şekilde tüketicilerin Huawei cihazlarda yaşadığı en büyük sorun giderilmiş olabilir. Ancak asıl önemli olan elbette ki Google’ın bu talebi kabul edip etmemesi. 

Teknoloji üreticisi Google, şu anda sadece Samsung’un Galaxy Store isimli uygulama mağazasına uygulamalarını sundu. Ancak Samsung cihazlarda zaten Google uygulamaları gömülü bir şekilde bulunduğu içi Samsung kullanıcıları için bu durum pek de önem arz etmiyor. Samsung’un uygulama mağazasına eklediği uygulamaların Huawei’nin kendi AppGallery’sine de ekleyebilmesi için Google’ın öncelikli olarak ABD hükümetinden onay alması gerekiyor. Trump yönetiminin ise bu durumda ne gibi bir tepki vereceği ya da Google’ın bu durum hakkında ne düşündüğünü ise ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

Huawei, Coronavirüs testi geliştirmeye başladı 

Huawei P40 Pro Plus’ın dikkat çeken özellikleri

Google Servisleri olmayan telefon: Huawei Mate 30 Pro incelemesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz