Huawei Tedarik Sorunları
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Trump yönetimi ve ABD ile yaşadığı ticaret krizi sonrası, Huawei ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Paylaşılan iddialara göre; Huawei, tedarik sorunları nedeniyle alt markası Honor’u 15.1 milyar dolar karşılığında satacak. Çin merkezli teknoloji devi, satın alma anlaşmasını 15 Kasım tarihinde duyuracak.  

Huawei, Donald Trump yönetimi ile tırmanan gerilimi sonrası ‘ABD Ticaret Bakanlığı’ tarafından kara listeye alınmıştı. Bakanlık tarafından yapılan yasal düzenleme nedeniyle; şirketin tedarik zincirinde yer alan birçok marka, Huawei ile ticaret yapamaz hale gelmişti. Bunun üzerine; Çin merkezli teknoloji devi, Eylül ayında ‘Kirin’ işlemci üretimini durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı. Şirketin tedarik zincirinin kırılması nedeniyle; Huawei’nin, akıllı telefon pazarında önemli oranda geriye düşeceği veya pazardan çekilme kararı alacağı tahmin edilmişti.  

Yaşanan gelişmeler sonrası, Huawei ile ilgili yeni bir iddia daha ortaya atıldı. ‘Reuters‘ın paylaştığı iddialara göre; Huawei, yaşadığı tedarik sorunları nedeniyle alt markası Honor’u 15.1 milyar dolar karşılığında satma kararı aldı. Şirketin; söz konusu hamleyi, fiyat/performans odaklı bir marka olan Honor’un da tedarik problemleriyle uğraşmak zorunda kalmamak için yaptığı ifade edildi. Çin merkezli teknoloji devinin, söz konusu satış anlaşmasını 15 Kasım tarihinde duyuracağı belirtildi. Konuya ilişkin; HuaweiHonor veya hisse alacağı iddia edilen taraflardan ise herhangi bir resmi açıklama gelmedi. 

‘Digital China Group’, Honor hisselerinin yüzde 15’ini satın alarak en büyük hissedar olacak

Digital China Group Honor

Aktarılan diğer iddialara göre; Honor, ‘Digital China Group ve ‘Shenzhen’ yerel yönetiminin de içlerinde bulunduğu bir grup girişim tarafından satın alınacak. ‘Digital China Group’, Honor hisselerinin yüzde 15’ini satın alacak. Şirket, bu oran ile ‘Honor’un en büyük hissedarı konumunda bulunacak. Yerel yönetim tarafından desteklenen yatırım şirketleri ise yüzde 10 ile yüzde 15 aralığında bir hisse sahibi olacak. Huawei; söz konusu satıştan 100 milyar ‘Yuan’, yani yaklaşık 15.1 milyar dolar elde edecek. Satış işleminden sonra Honor, tüm iş gücünü elinde tutmaya devam edecek ve 2023 yılına kadar halka açılacak.   

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei, Katlama İzini Ortadan Kaldıran Patent Aldı

Huawei, ‘MateBook 14’ Dizüstü Bilgisayar Modelini Türkiye’de Ön Satışa Açtı 

Dünyanın İlk Tam Ekranlı Spor Bilekliği: HONOR Band 6

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz