Perşembe, Ocak 21, 2021
Ana Sayfa Teknoloji Huawei, Katlama İzini Ortadan Kaldıran Patent Aldı

Huawei, Katlama İzini Ortadan Kaldıran Patent Aldı

Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei’nin yeni bir katlanabilir ekranlı akıllı telefon için patent aldığı ortaya çıktı. Huawei ’nin aldığı yeni patent sayesinde şirket, katlanabilir akıllı telefonlarında ortaya çıkan katlama izlerinin önüne geçmeyi planlıyor.

Çinli şirket, geçen senelerde tüketicilerine katlanabilir ekranlı akıllı telefon modelleri sunmuştu. Ancak Samsung’un katlanabilir ekranlı akıllı telefonlarında da yaşanan katlanma problemi gündeme sık sık gelmişti. Huawei şimdi bu sorunun önüne geçebilmek için yeni bir patent aldı. 

Ortaya çıkan bilgilere göre, Çinli şirket Huawei, katlanabilir ekranlı akıllı telefonlarında oluşan menteşe katlanma izlerinin önüne geçebilmek için alternatif bir tasarım üzerinde çalışıyor.  Huawei’nin bu bağlamda 2019’un Nisan ayında  Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) sunduğu ve 22 Ekim 2020’de onaylanan patent başvurusunda bulunduğu belli oldu. Patentte yer alan görsellere bakıldığında, Huawei’nin yeni nesil menteşe tasarımı görülüyor. 

Huawei menteşe tasarımını değiştirip katlanabilir telefonlarda katlama izlerinin önüne geçmeyi planlıyor

Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei’nin katlanabilir ekranlı akıllı telefonlarında menteşe tasarımına önem verdiği daha önce de biliniyordu. Hatta bu bağlamda şirketin son katlanabilir ekranlı akıllı telefonu Huawei Mate XS’te firma menteşe tasarımını öne çıkaran açıklamalarda bulunmuştu. Huawei yeni aldığı patent sayesinde şimdi ise telefon açıldığında ortaya çıkan katlanma izlerinin önüne geçecek bir patent aldı. Huawei’nin katlama izlerini ortadan kaldırmayı amaçladığı patentte, iki büyük ikisi küçük toplamda dört dişli çarka sahip bir katlama mekanizması kullanılıyor. Söz konusu mekanizma sayesinde ekrandaki katlama noktası tam katlanmak yerine geniş çapta kıvırılmış oluyor. 

Huawei’nin katlanabilir ekranlı akıllı telefonlarda oluşan katlama izleri için aldığı menteşe patentinin işe yarayıp yaramayacağı henüz bilinmiyor. Şirketin yeni menteşe tasarımını yeni nesil katlanabilir ekranlı telefonlarında kullanıp kullanmayacağı da henüz muamma. Ancak Huawei’nin katlama iznin önüne geçebilmesi katlanabilir telefon pazarında Samsung’a karşı büyük bir avantaj sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir:

Huawei, ‘MateBook 14’ Dizüstü Bilgisayar Modelini Türkiye’de Ön Satışa Açtı 

Huawei, Uygulama Aramak İçin de Kullanılabilen ‘Petal Search’ İsimli Arama Motoru Hizmetini Tanıttı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll için Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR