Okuma Süresi
2 dakika
Twitter’ın sahibi Elon Musk, daha geçtiğimiz gün yapmış olduğu bir itirafla gündem olmuştu. Musk, bazı devlet kurumlarının Twitter üzerinde yetkilerini olduğunu ve bunu öğrendiğinde kendisinin de bu duruma çok şaşırdığını söylemişti. Bugünse ünlü milyarder, yeni yapay zeka çalışmaları hakkında bir bilgi verdi. “TruthGPT” üzerinde birtakım çalışmalar yapıldığını duyuran Musk, yine teknoloji gündemine yerleşmeyi başardı.
Daha geçtiğimiz gün Tucker Carlson ile yapmış olduğu bir röportaj ile gündeme gelen Elon Musk, bazı devlet kurumlarının Twitter paylaşımlarına sınırsız erişim haklarının olduğunu itiraf ederek büyük bir tepkiye neden olmuştu. Dahası, bu durum karşısında “Aklımı başımdan aldı” şeklinde bir açıklama yapan Musk, şimdi de yapay zeka çalışmalarına ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. İşte Elon Musk’ın da destek verdiği “TrutuGPT” hakkında bazı detaylar!

TruthGPT Üzerine Çalışma Yapılıyor

Twitter’ı satın aldıktan sonra hemen hemen her gün teknoloji dünyasına dair haberlerde mutlaka ismi geçen Elon Musk, şimdi de yapay zeka çalışmaları ile gündemde. Vermiş olduğu bir röportajda gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Musk, hükümet yetkililerinin Twitter verilerine ilişkin erişimlerine karşın neler yapacağına açıklık getirdi. Bunun yanı sıra ise yeni bir yapay zeka aracı olan “TruthGPT” üzerinde çalışmalarının devam ettiğini duyurdu. Ünlü milyarder, Tucker Carlson’a verdiği röportajda Twitter ile ilgili oldukça önemli bir itirafta bulunmuştu. Bu itiraf kapsamında ABD hükümeti ile bazı istihbarat kaynaklarının, Twitter’daki tüm verilere erişebildikleri ortaya çıkmıştı. Röportajın dün yayınlanan birinci bölümünde ise Elon Musk’ın bu konudaki planları açığa çıktı. Bu durumu “Aklımı başımdan aldı.” ifadeleriyle açıklayan Elon Musk, bu durumlar ilgili adım attığını duyurdu ve mesajlara uçtan uca şifreleme getirmek için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Hatta bu çalışmaların nisan ayı bitmeden gerçekleşmiş olacağını da sözlerine ekledi.

“TruthGPT” Geliyor!

Bundan birkaç ay önce bir paylaşım yapan Elon Musk, sözlerinde “İhtiyacımız olan şey TruthGPT” ifadelerine yer vermişti. Henüz o paylaşımda, Musk’ın ne demek istediği anlaşılamamıştı fakat Fox News röportajı her şeyi açığa çıkardı. Röportajda, Musk’ın TruthGPT olarak isimlendirdiği yeni yapay zeka aracı üzerinde çalıştığı ve bu yapay zekanın, evrenin nasıl oluştuğunu anlamak, hatta ‘gerçeği aramak’ için özel olarak dizayn edileceği vurgulandı. Hatta milyarder iş insanı, yapay zekanın evreni anlamaya odaklanacağı ve insanların da evrenin bir parçası olduğu için, TruthGPT’nin insanlığı yok etmek gibi bir amacı olamayacağını ifade etti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz