ilk-nesilden-bugüne-apple-watchun-5-yillik-yolculuğu

24 Nisan 2015 tarihinde satışa sunulan Apple Watch’un 5.yıl dönümünde Apple’da 1995 ile 2016 yılları arasında donanım tasarımı lideri olarak çalışmış olan Imran Chaudhri, Twitter aracılığı ile Apple Watch ile ilgili bazı detayları paylaştı.

2016 yılında Apple’dan ayrılan Chaudhri, paylaştığı fotoğrafta Watch ekibinin lansman gününde görülüyor. Buna ek olarak, ana ekran için yaptığı orijinal çizimin bir kopyasını da takipçileri ile paylaştı.  “Dairesel simgenin şekli, başlangıçta ‘dock’ dediğim şeyin ortasında yaşayan saat tarafından yönlendirildi.” ifadesinde bulunan Chaudhri, ayrıca Watch’un Digital Touch özelliğinin başlangıçta ET adını taşıdığını da söyledi. ET ifadesinin açılımı ise elektronik dokunuş anlamına gelen bir kısaltma. Bu özellik duygusal bağlantının yeni bir biçimi olarak tanımlanmıştı.

Apple Watch 5. Yılını Kutluyor

Apple Watch 5. Yılını Kutluyor

Apple Watch’un başlangıçta farklı aşamalardan geçtiğini gösteren Imran Chaudhri’nin Twitter paylaşımları, ürünün aslında ilk etapta dairesel bir şeklide olacağını gösteriyor. Ürünün prototip çizimlerinde akıllı saatin, dock adı verilen bir parçaya sahip olacağı da görülüyor.

Tüm bunların yanında, ilk Apple Watch’un altıncı nesil iPod Nano’nun bilek kayışına takılmış halinden yola çıkılarak geliştirildiği de anlaşılıyor. Chaudhri, iOS 5’ten sonra bu proje üzerinde çalışmaya başladığını ve Steve Jobs’un bunu hiçbir zaman görmediğini de kaydetti. 2010 yılında satışa sunulan Apple iPod Nano tasarımı ise şöyle idi:

apple-watch-nano-tasarimi

Imran Chaudhri aynı zamanda “loop” saat kayışına ait mekanizmanın Apollo astronotları tarafından takılan Velcro speedmaster kayışlarını temel aldığını aktardı. Ek olarak saatin solar saat kadranını geliştirirken Müslümanların Ramazan ayında güneşin konumunu kolaylıkla takip etmelerine yardımcı olmayı dikkate aldığını, aynı zamanda herkese gökyüzündeki güneşin pozisyonunu takip etmek için kolay bir yol sunmayı da düşündüğünü söyledi.

Tanıtılan ilk nesil Apple Watch modeli bundan beş yıl önce, 24 Nisan 2015 tarihinde yurt dışında satışa sunulmuştu. Aynı zamanda bu akıllı saat Tim Cook şirketin başına geçtikten sonra çıkan ilk yeni ürün serisi olarak da tarihe geçti. Apple Watch’un ilk versiyonu 2015 yazında Türkiye’de de satışa çıkmış ve oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştı. Apple’ın takip eden yıllarda her yıl yeni bir Watch modeli çıkardığını gördük. Son olarak da 2019 yılının sonbaharında Apple Watch Series 5 modeli kullanıcılar ile buluşmuştu.

Apple şu anda dünyanın en popüler akıllı saat üreticileri arasında  yer alıyor. Apple Watch ile milyonlarca satış rakamına ulaşan şirketin bu başarısının ardındaki hikayeyi Imran Chaudhri, Apple Watch’un beşinci yılını kutlarken teknoloji severler ile paylaşmış oldu.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google Translate dil öğrenme uygulamalarına rakip olacak

Google, çevrimdışı çeviri özelliğinde iyileştirmeler yaptı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz