Facebook Diem Kripto Para

Facebook, dünya genelinde birçok tartışmaya neden olan kripto para projesi ‘Libra’nın adını ‘Diem’ olarak değiştirdi. Söz konusu değişiklikle beraber, projeyi Facebook ile iş birliği içerisinde yürüten ‘Libra Vakfı’nın adının da ‘Diem Vakfı’ olarak değiştirildiği ifade edildi.  

Sosyal medya devi Facebook, dünya genelinde birçok tartışmaya neden olan kripto para projesi ‘Libra’nın adını ‘Diem’ olarak değiştirdi. Söz konusu gelişmeyle beraber, projeyi Facebook ile iş birliği içerisinde yürüten ‘Libra Vakfı’nın adının da ‘Diem Vakfı’ olarak değiştirildiği ifade edildi. ‘Financial Times’; şirketin, ‘Diem’i 2021 yılının Ocak ayında dolar destekli tek bir ‘coin’ olarak piyasaya sürmeyi planladığına işaret etti. Facebook ise projeyi tam olarak ne zaman hayata geçireceği ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı.  

Diğer yandan; sosyal medya devi, 1 yıl boyunca gizlice yürüttüğü ‘Ar-Ge’ çalışmalarının ardından yeni kripto para projesi ‘Libra’yı 2019 yılının Haziran ayında duyurmuştu. Proje, özellikle uluslararası düzenleyiciler tarafından ortaya atılan birçok soru işaretine zemin hazırlamış ve dünya genelinde, güvenliğe ilişkin tartışmalara neden olmuştu. Yaşanan gelişmeler sonrası Facebook, ‘Libra’yı devlet destekli para birimlerine arka çıkacak şekilde yeniden konumlandırmıştı. İsim değişikliğiyle birlikte de sosyal medya devinin, söz konusu kripto paranın ‘Facebook’ ile birlikte anılmasının önüne geçmeyi hedeflediği tahmin edildi.  

Kripto para projesini Facebook ile yürüten Diem Vakfı CEO’su, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Diem Kripto Para

Kripto para projesini Facebook ile birlikte yürüten Diem Vakfı CEO’su Stuart Levey ise kısa bir süre önce, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Levey, açıklamasında “Diem projesi, FinTech inovasyonunun gelişmesi ve bununla birlikte tüketicilerin ve işletmelerin anlık, düşük maliyetli ve son derece güvenli işlemler yapmasına olanak tanıyacak basit bir platform sağlayacak” ifadelerine yer verdi. 

Diğer yandan Facebook, kripto para projesi ile dijital para transferini olduğundan çok daha hızlı ve kolay bir hale getirmeyi hedefliyordu. Projenin hayata geçmesi ile birlikte; Facebook gibi şirketlerin, finansal hizmetlerini ‘Libra’ projesi kapsamında kullanıcı beğenisine sunması bekleniyordu. Yankı uyandıran tartışmalar ve isim değişikliği sonrası ‘Diem’in, kapsam açısından çok daha sınırlı bir biçimde kullanıma sunulmaya başlanacağı tahmin edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook Dijital Kripto Para Cüzdanı Novi Olarak Değişti

UNICEF, Türkiye’de Kripto Para ile Bağış Kabulüne Başladı 

Özel Röportaj: “Moneye Uygulaması Parayı Akılcı Kullanmak İçin Var”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz