Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Instagram, ‘önerilen gönderiler’ özelliğin kullanıcılar tarafından olumlu karşılandığını ve bu bağlamda özelliği geliştirmek için yeni bir test başlattığını açıkladı. Şirketin denemeye başladığı yeni özellik sayesinde, önerilen gönderiler kullanıcıların takip ettiği kişilerin fotoğraf ve videoları ile birlikte ana sayfada gösterilecek. 

Instagram, beş yıldan uzun bir süredir ana sayfa akışında gönderiler için kronolojik sıralama kullanmıyor. Şirket daha farklı bir algoritma kullanarak kullanıcılara farklı akışlar sunuyor. Şimdi ise Instagram, ana sayfa akışı için yeni bir özellik test ediyor. 

Instagram ‘önerilen gönderiler’ özelliğini ana sayfa akışı için geliştiriyor. Yeni önerilen gönderiler özelliği sayesinde kullanıcıların ana sayfasına takip ettiği kişilerin yanı sıra aralara yerleştirilen ‘önerilen gönderiler’ serpiştirmeyi hedefliyor. 

Instagram, önerilen gönderiler özelliği ile daha fazla kontrol verebilir

Şirket ayrıca, önerilen gönderileri belirli ilgi alanları çerçevesinde belirlemek için kullanıcılara bazı kontroller de sunacak. Bunun yanı sıra önerilen özet akışını tamamen gizlemek ya da 30 gün boyunca erteleme seçenekleri gibi yenilikler de test ediyor. Halihazırda Instagram’ın geçen sene sunduğu önerilen gönderiler özelliği, şu ana kadar takip edilen kişilerin paylaştığı her şey görüldükten sonra ek içerikler sunuyordu. Ancak yeni özellik ile önerilen gönderiler ana sayfada aralara serpiştirilecek.

Instagram’ın şu an için kısıtlı bir kullanıcı kitlesi ile denemeye başladığı bu özellik, platformun çalışma şeklinde ciddi bir değişiklik yaratabilir. Şirketin kullanıcıları platformda daha uzun tutma çabası olarak karşımıza çıkan bu yenilikleri ilerleyen dönemlerde bambaşka bir uygulama deneyimi sunabilir. Ancak belli bir kesimin hala kronolojik sıralama ve yabancıların gönderilerini görmeme isteği de bulunduğu için pek çok kişi önerilen gönderileri erteleme ya da kabul etmememe seçeneğini kullanabilir. 

Instagram’ın test etmeye başladığı yeni önerilen gönderiler özelliğinin henüz uygulamanın kararlı sürümünde yer alıp almayacağı henüz belli değil. Ancak şirket testin sonucunda özellik ile ilgili geliştirmeler ve değişiklikler yapıp yenilikleri kullanıcılara sunabilir. 

İlginizi Çekebilir:

Twitter, ‘iOS’ Sürümüne Instagram Hikayelerde ‘Tweet’ Paylaşma Özelliği Ekledi! 

Instagram, Mağaza Bölümüne ‘Özel Lansman’ Özelliği Ekledi

Haftalık Teknoloji Gündemi – Netflix E-Ticarete Atıldı, Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz