Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaBilimBiyokömür Kaplı Tohumlar Kenya’nın Ormanlarının Yeşermesine Yardımcı Oluyor

Biyokömür Kaplı Tohumlar Kenya’nın Ormanlarının Yeşermesine Yardımcı Oluyor

Seedballs Kenya’nın kurucularından biri olan Teddy Kinyanjui, Kenya’nın ormansızlaşmasını tersine çevirmek için biyokömür kaplı tohumlar geliştirdi. ‘Seedballs’ olarak anılan biyokömür kaplı tohumlar, Kenya ‘nın ormansız alanların yeniden yeşillendirmesine yardımcı oluyor. 

Kenya hükümeti, yıllardır ormansızlaşma kriziyle mücadele ediyor. Yeşil Afrika Vakfı, ülkede her yıl  5.600.000 ağaç kesildiğini belirtiyor. Ancak son zamanlarda hükümet ve girişimcilerin attığı adımlar bazı iyileştirmelerin önünü açıyor. Bu girişimlerin arasında düşük maliyetli ve verimli tohumların seri üretime geçmesi için yeni bir yönteme öncülük eden Seedballs Kenya da yer alıyor. Seedballs Kenya, ülkede iklim değişikliği, ormansızlaşma ve arazi bozulması sorunlarına karşı yeni çözümler aramaya devam ediyor. Bu çözümler arasında en dikkat çekeni ise, ‘biyokömür topları’ olarak anılıyor. 

Biyokömür kaplı tohum topları, Tabiat Ana’ya yardım eli uzatıyor

1980’lerin ortalarında Dr Maxwell Kinyanjui, geleneksel odun kömürü fırınlarıyla aynı miktarda ısı üretmek için yüzde 50 daha az odun kömürü kullanan bir fırın olan Kenya Ceramic Jiko’yu geliştirdi.  Dr Kinyanjui, bu yeniliğin odun kömürü ihtiyacını azaltacağına ve ormansızlaşmanın durdurulmasına yardımcı olacağına inanıyordu. Ancak ne yazık ki, haneler daha fazla ağaç kesmeye ve aynı miktarda odun kömürü kullanmaya devam ederek tasarruflarını su ve evlerini ısıtmaya kaydırdı.

Daha sonra, 1990’ların sonlarında, Dr Kinyanjui ve Martin Dunford, koruyucu bir kömür tabakası ile tohumları kaplayarak kurak alanlarda ağaç yetiştirme olasılığını araştırmaya karar verdi. 2016 yılında, eski deneylerine dayanarak Cookswell Jikos, Chardust Ltd ile işbirliği yaptı ve Seedballs Kenya kuruldu. İkili katıldıkları bir röportajda “Misyonumuz basitti, büyüyen maliyeti düşürmek için bir yol bulmak istedik ve ortaya Seedballs’lar çıktı” diyor. 

Biyokömür kaplı ağaç tohumları Seedballs, Kenya ormanlarını yeşertiyor

Seedballs, bazı  besleyici bağlayıcılarla karıştırılmış kömür tozu topunun içindeki bir tohum olarak anılıyor. Tohum toplarındaki biyokömür kaplamasının ise tohumu kuş, kemirgen ve böcek gibi hayvanlardan ve aşırı sıcaklardan korumaya yardımcı olduğu söyleniyor. Biyokömür kaplı toplardaki tohumların çimlenmesi ise sadece bir kez ıslanmayla gerçekleşebiliyor. Kurum biyokömür kaplı tohum toplarının ormansızlaşan ülkeyi yeniden yeşertmek için yardımcı olduğunu belirtiyor. 

Maliyetinin düşük olması ve ulaşılması zor olan alanlara kolayca dağıtılması sebebiyle ülkede şu an kullanılan bu tohum topları Tabiat Ana’ya destek sağlayarak yeni ağaçlar yetişmesinin de önünü açıyor. 

İlginizi Çekebilir:

ABD’de Genetiği Değiştirilmiş 750 Milyon Sivrisinek Hastalıkların Önüne Geçilmesi İçin Doğaya Salınacak

Tevel Aerobotics, Uçabilen ve Meyve Toplayan Yapay Zeka Destekli Bir Otonom Robot Geliştirdi  

Beynine Çip Takılan Maymun Oyun Oynadı, Spot’a Çinli Rakip AlphaDog | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR