Gelişen teknoloji bizleri hayretler içerisinde bırakmaya devam ediyor. Çinli araştırmacılar, zihin okuyabilen yapay zeka geliştirdiklerini açıkladı; bu gelişme düşünce gizliliğini tehlikeye mi atıyor? İşte Detaylar!

Teknoloji, hayatımızın her alanına entegre olma konusunda son derece hızlı hareket ediyor. Yapay zeka teknolojisinin gelişimi, birçok alanda kolaylıklar ve zamandan tasarruf imkanı sunmaya devam ediyor. Temizlik robotlarından akıllı evlere kadar birçok teknolojiyi hayatımızın merkez haline getirmeyi başaran yapay zeka teknolojisi, ilerlemesini son hızla sürdürüyor.

Yapay zeka çalışmaları, dünya çapında hız kazanıyor. İnsan hayatını kolaylaştırmak ve belli sorumlulukları kişilerin üzerinden alarak yaşam alanlarını genişletebilmek adına sürdürülen bu çalışmalar, birçok kullanıcının tahmin edemediği yerlere varıyor. Çin’den gelen son haberlere göre araştırmacılar şimdi de insanların zihnini okuyabilecek bir yapay zeka örneği geliştirdi ve bu konudaki çalışmalar devam ediyor.

Çin’de Geliştirilen Yapay Zeka İnsan Düşüncelerini Okuyabiliyor!

Çinli araştırmacılar, insanların düşüncelerini okuyabilen, oldukça gelişmiş bir yapay zeka örneği geliştirdiklerini açıkladı. Söz konusu yazılım, insanların yüz ifadelerini ve beyin dalgalarını “düşünce ve politik eğilim” konusunda analiz edebilecek şekilde tasarlandı. Bu yazılımın, Çin Komünist Partisi tarafından insanları takip etmek amacıyla teşvik edildiği iddia edildi.

Çin Komünist Partisi’ne yönelik sadakati ölçmeyi amaçlayan bu yapay zeka, internetten kaldırılmış olan bir makalede ele alındı. Makalede yer alan bilgilere göre Çin’in bu yeni teknolojisi, yetkililerin “partiye minnettar olma, Çin Başkanı Xi Cinping’i dinleme ve partiyi takip etme konusundaki güvenlerini ve kararlılıklarını pekiştirmek” için kullanılacaktı. Ancak vatandaşların tepkileri üzerine o makale yayından kaldırıldı. Bu hamlenin ardından, geliştirilen yapay zekanın, düşünce ve siyaset eğitiminin geliştirilip zenginleştirilebilmesi için gerçek veriler sağlayabileceği belirtildi.

Endişeye Yol Açan Tek Yapay Zeka Haberi Çin’den Gelmedi!

Yapay zeka teknolojisi ile ilgili, kaygı seviyemizi artıran tek haber Çin’den gelmedi. Daha önce Dall-E 2’nin kullandığı sözlüğe dikkat çekildi. Araştırmacı Aaron Snoswell’e göre yapay zeka, “kuş” ve “sebze” gibi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimeler için gizli bir sözlük oluşturdu. Bu gizli sözlük, çok yakın zamanda karşımıza çıkabilecek ve insanların anlayamayacağı yeni bir dilin habercisi olabilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz