Cumartesi, Eylül 25, 2021
Ana SayfaDijitalInstagram, İngiliz Futbolculara Yöneltilen Irkçı Tacizden Sonra Bünyesine Yeni Anti-Nefret Özellikleri Ekledi

Instagram, İngiliz Futbolculara Yöneltilen Irkçı Tacizden Sonra Bünyesine Yeni Anti-Nefret Özellikleri Ekledi

Instagram, bünyesine nefreti ve kötüye kullanımı azaltmak için iki yeni özellik ekledi. ‘Limits’ ve ‘Hidden Words’ olarak anılan Instagram yenilikleri, özellikle içerik oluşturucuları, yorumlarda ve DM’lerde taciz edici, ırkçı, homofobik ve cinsiyetçi içerikleri görmekten koruyacak. 

Fotoğraf ve video paylaşım ağı Instagram platformdaki nefreti, tacizi önleyebilmek ve kullanıcıları korumak adına bünyesine iki yeni özellik eklediğini duyurdu. Bugünden itibaren kullanıma sunulan özellikler ‘Limits’ (Limitler) ve ‘Hidden Words’ (Gizli Sözler) isimleriyle anılıyor. Instagram yöneticisi Adam Mosseri özelliklerin tanıtıldığı bir blog yazısında söz konusu yenilikleri İngiliz futbolculara yönelik ırkçı tacizin ardından geliştirdiklerini belirtti. Söz konusu tacizi, oyunculara yönelik ırkçı tacizde önemli ve kabul edilemez bir artışla sonuçlanan son Euro 2020 finalinden sonra görmüştük.

Adam Mosseri: “Araştırmamız, kamuya mal olmuş kişilere yönelik pek çok olumsuzluğun, onları gerçekten takip etmeyen veya onları daha yeni takip eden ve sadece o anda yığılan insanlardan geldiğini gösteriyor. İçerik üreticiler ayrıca bize yorumları ve mesajları tamamen kapatmak istemediklerini söylüyorlar; yine de topluluklarından haber almak ve bu ilişkileri kurmak istiyorlar.” dedi. Söz konusu sebeplerden ötürü anti-nefret özelliklerini geliştirdiklerini belirtti. 

Instagram Limitler özelliği

Instagram’ın ‘Limitler’ özelliği; tüm kullanıcıların, onları takip etmeyen veya yeni takip etmeye başlayan kullanıcılardan gelen yorumları ve DM isteklerini gizlemesine izin verecek. Bunun da ötesinde, uygulama “daha da güçlü bir uyarı” verecek ve birisi rahatsız edici bir içerik yayınlamaya çalışırsa, daha önce olduğu gibi bir suçun tekrarlanmasını beklemek yerine derhal yayınlamayı durduracak. Limitler özelliği için açıklama yapan Mosseri: “Limitler, uzun süredir devam eden takipçilerinizden haber almanızı sağlarken, yalnızca sizi hedeflemek için hesabınıza gelen kişilerden gelen teması sınırlandırır.” dedi. 

Instagram Gizli Sözler özelliği

Diğer yeni özellik olan Gizli Sözler ise, kullanıcıların DM isteklerindeki kötü niyetli mesajları filtrelemesine olanak tanır. Bir istek, seçtiğiniz herhangi bir filtre sözcüğünü içeriyorsa, otomatik olarak, tamamen silinmemiş olsa da, asla açmamayı seçebileceğiniz gizli bir klasöre yerleştirilir.

Bugünden itibaren kullanıma sunulan güncelleme, Facebook’un Instagram’ı gençler için daha güvenli ve daha özel hale getireceğini açıklamasının ardından geldi. Geçen ay tanıtılan değişiklikler arasında, hesapların 16 yaşın altındaki gençler için otomatik olarak özel hale getirilmesi, reklamverenlerin “ilgi alanları” gibi kişisel bilgileri hedefleme yeteneklerinin sınırlandırılması ve bir kullanıcının yaşını tespit etmek için yapay zekanın kullanılması yer alıyor. 

İlginizi Çekebilir:

Instagram Hikayaler İçin Çeviri Özelliğini Getirdi

Instagram, Güvenlik Kontrolü Özelliği ile Hesapları Güvende Tutmaya Yardımcı Oluyor

Instagram şifre sıfırlama işlemi nasıl yapılır? | Instagram Şifremi Unuttum!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR