Instagram Yeni Hikayeler Tasarımı

Instagram, masaüstü arayüzü için ‘Hikayeler’ özelliğinde yeni bir tasarımı test ediyor. Söz konusu tasarımın, güncel tasarıma göre çok daha işlevsel olabileceği belirtiliyor. 

ABD merkezli sosyal medya devi Instagram, masaüstü arayüzü için ‘Hikayeler (Stories)’ özelliğinde yeni bir tasarımı test ediyor. ‘Hikayeler’ özelliğinde yapılacak bir tasarım değişikliğinin, uzun süredir beklendiği biliniyor. Söz konusu tasarımın, güncel tasarıma göre çok daha işlevsel olabileceği ve kullanıcıların, bu tasarım üzerinden ‘web’ arayüzünde çok daha kolay bir biçimde ‘Hikayeler’e göz atabileceği tahmin ediliyor. Yeni tasarımda ‘Hikayeler’; tüm sayfayı kaplayan tek bir kutucuk yerine, bütün bir akışın bir parçası olarak görülüyor.  

Instagram Yeni Hikayeler Tasarımı

‘Hikayeler’ arasında gezinme pratiklerinin ise aynı kalacağı belirtiliyor. Kullanıcılar, bu tasarımda da belli bir hikayeyi ‘manuel’ olarak tıklayıp geçebiliyor veya otomatik olarak oynatılmasını bekleyebiliyor. Fakat yeni tasarımda, ‘Hikayeler’ akışının hangi noktasında olduğunun görülmesinin çok daha kolay hale geldiği ifade ediliyor. Yeni tasarımı kaç kullanıcının gördüğü veya tasarımın yaygın kullanıma açılıp açılmayacağı ise henüz net olarak bilinmiyor. Konuya ilişkin açıklama yapan bir Instagram sözcüsü, söz konusu tasarımı geçen ay test etmeye başladıklarını doğruluyor ve tasarımın, kısıtlı bir kullanıcı kitlesine açıldığına işaret ediyor. Ancak açıklamada, tasarımın kalıcı olup olmayacağı veya yaygın kullanıma ne zaman açılacağı ile ilgili herhangi bir bilgi verilmiyor.  

Instagram ‘web’ arayüzü bünyesindeki ‘Hikayeler’in, büyük ekranlara uygun olmadığı ifade ediliyordu

Instagram Web Arayüzü

Diğer yandan; Instagram yazılımcılarının, ‘web’ arayüzü ve masaüstü versiyondaki işlevselliği uzun bir süredir geliştirmeye çalıştığı da biliniyor. Fakat birçok kullanıcı, ‘Hikayeler’ tasarımının hala biraz işlevsiz olduğuna ve büyük ekranlara uygun olmadığına işaret ediyor. Test edilen yeni tasarımın da bu şikayetlere bir çözüm getirebileceği tahmin ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

2020’de Instagram’da En Çok Beğeni Alan 10 Gönderi

Instagram Reels’e Kişi Etiketleme Özelliği Geliyor

Instagram Lite Uygulaması Kullanıma Sunuldu! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz