Twitter Podcast Uygulaması

Twitter, ‘Spaces’ isimli sesli sohbet özelliğini güçlendirmek için podcast uygulaması ‘Breaker’ı satın aldı. ‘Breaker’ arkasındaki yazılımcı ekibin, Twitter bünyesine katıldığı ifade edildi. 

Geçen yılın Aralık ayında ‘Spaces’ isimli sesli sohbet özelliğini test ettiğini duyuran Twitter, söz konusu özelliği güçlendirebilmek adına podcast uygulamasıBreaker’ı satın aldı. ‘Breaker’ın, 2016 yılında geliştirilen ve sosyal unsurlara odaklanan bir podcast uygulaması olduğu biliniyordu. Uygulamanın “1.0” sürümü, 2020 yılı başlarında ‘iOS’ ve ‘Android’ platformlarında kullanıma sunulmuştu. Twitter’ın mühendislik birimi yetkililerinden Michael Montano; konuya ilişkin açıklamasında ‘Breaker’ınTwitter bünyesindeki herkese açık sohbetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine yönelik iyileştirmeler yapılmasına destek olacağına işaret etti.  

Breaker’ kurucu ortağı Leah Culver ise resmi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, ‘Spaces’ı geliştirirken sesli sohbetin geleceğini inşa etmeye yardımcı olmaktan dolayı büyük bir heyecan duyduklarını belirtti. Şirket CEO’su Erik Berlin de benzer bir açıklama yaparak sesli iletişim pratiklerine tutku duyduklarını ve Twitter’ın, dünya genelindeki tüm kullanıcıların herkese açık sesli sohbetler yapmasına olanak tanıma yöntemlerinden ilham aldıklarını ifade etti. Satış anlaşmasının duyurulduğu bir paylaşımda; ‘Breaker’ geliştirici ekibi, uygulamanın 15 Ocak’tan itibaren kapatılacağını duyurdu. Kullanıcılara ayrıca, platformdaki listelerini dışa aktararak diğer podcast uygulamalarında nasıl kullanabileceklerine dair bilgi verildi. 

Twitter tarafından test edilen ‘Spaces’ özelliği, hala kısıtlı bir kitlenin kullanımına açık! 

Twitter Spaces Özelliği

Diğer yandan; Twitter tarafından test edilen Spaces’ özelliği, hala kısıtlı bir kitlenin kullanımına açık olma niteliği taşıyor. ‘Clubhouse’ isimli bir uygulamanın, kısa bir süre önce benzer bir sesli sohbet özelliğiyle popülaritesini artırmış olduğu da biliniyor. ‘Breaker’ uygulaması arkasındaki geliştirici ekibin, güncel olarak Twitter bünyesine katılmış olduğu ifade ediliyor. Ekibin Twitter için ne tür bir teknoloji geliştireceği ise henüz net olarak bilinmiyor. Platformdaki sesli sohbetlerin daha sonra dinlenebilmesi için podcast’lerde olduğu gibi dışa aktarma özelliğinin, ‘Spaces’ özelliğine entegre edilebileceği ve böylece kullanıcıların, sohbet sonlandıktan sonra da konuşmaları dinleyebilmesine olanak tanınabileceği tahmin ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter, 3 Yıl Aranın Ardından 20 Ocak İtibarıyla Yeni ‘Mavi Tik’ Politikasını Başlatacağını Duyurdu

Twitter, ‘Spaces’ İsimli Sesli Sohbet Özelliğini Test Etmeye Başladı!

Twitter, Kullanıcıya Özel ‘Komik Tweetler’ Gündemi Oluşturmaya Başlayacak 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz