Adobe’un Photoshop ve Illustrator gibi programlarında kullanıma sunduğu Pantone renk kütüphanesini kullanmak için artık ücret ödemek gerekecek. Birçok sektör de standart olarak kullanılan renk kütüphanesi, lisans alınmaması hâlinde eski projelerde de kullanılamayacak.

Adobe’un çok kullanılan ürünü, resim düzenleme programları kategorisine ismini veren Photoshop kullanıcılarını doğrudan etkileyecek bir gelişme yaşandı. Programda kullanılan Pantone renklerini kullanmak için eskiden ücret ödenmeye gerek yokken artık satın almak gerekiyor.

Tasarım araçlarında başvurulan renkler sadece belli düzende sıralanan sayısal ifadelere karşılık gelse de bazı özel renkler çeşitli lisans ve markalamalara tabi olabiliyor. Bu renkler arasında artık birçok farklı sektörde sıklıkla kullanılan ”Pantone” renkleri de bulunuyor.

”Pantone Matching System” bünyesinde özel olarak kullanıma sunulan renkler, yakın zamanda çarpıcı bir gelişmeyle gündeme geldi. Birçok kullanıcıyı üzecek haber; Photoshop içinde ücretsiz olan bu renkler için artık ücret ödenmesi gerektiği açıklandı.

Renkleri Kullanmak İçin Aylık 15 Dolar Ödemek Gerekiyor

İş modelinde değişikliğe giden Pantone’un Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi uygulamaların kütüphanesinde bulunan renklerinin ücreti belli oldu. Bu renkleri kullanmak isteyen kişilerin aylık 15 dolar ya da yıllık 90 dolar ödeyerek lisansı satın alması gerekiyor.

Lisansı Satın Almayanlar Eski Projelerindeki Renkleri de Kaybedecek

Gündeme yeni gelen bu satın alma, eski projeleri de etkileyecek. Eskiden ücretsiz olarak projelerde kullanılan renklerin lisansı satın alınmadığı durumda eski projelerdeki renkler de kaybedilecek. Uygulama kullanıcıları, Pantone renklerini kullandıkları önceki projelerini açtıklarında lisans uyarısıyla karşı karşıya kaldılar. Lisansı satın almayan kişilerin projelerindeki Pantone renkleri ise siyaha büründü.

Hem yeni hem eski projeleri etkisi olan bu yeni değişiklik Adobe’a ait değil. Kullanıcıları para verip lisans satın almaya zorlayan bu değişiklik, Pantone tarafından yapıldı.

Yeni ortaya çıkan bu hizmet lisansının eski projeleri de doğrudan etkilemesi birçok Photoshop kullanıcısı için üzücü bir haber olarak öne çıkıyor. Bakalım Photoshop kullanıcılarının yaşanan bu gelişmeye tepkisi ne olacak?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz