Instagram Lite Uygulaması

Depolama sorunu olan giriş segment cihazlar için geliştirilen ‘Instagram Lite’ uygulaması, kullanıcı beğenisine sunuldu. 2 MB’tan daha düşük bir boyuta sahip olan ve veri tüketimini minimumda tutan uygulamanın, başlangıçta yalnızca Hindistan ağında erişime açıldığı ifade edildi. ‘Instagram Lite’ın, dünya genelinde ne zaman yaygın kullanıma açılacağı ise henüz bilinmiyor. 

Depolama sorunu olan giriş segment cihazlarda boyut problemine çözüm getirmek üzere geliştirilen Instagram Lite’ uygulaması, kullanıcı beğenisine sunuldu. Uygulamanın, şu anda yalnızca Android işletim sistemini kullanan cihazlara indirilebildiği belirtildi. 2 MB’tan daha düşük bir boyuta sahip olduğu dile getirilen uygulamanın, normal kullanımdan çok daha az oranda veri tükettiği ve Instagram kullanımında maksimum veri tasarrufu sağladığı ifade edildi.  

Uygulamada ayrıca; ‘Reels’, ‘Alışveriş’ ve ‘IGTV’ gibi bazı özelliklerin yer almadığına ve bu sayede, boyut sorununun ortadan kaldırıldığına da işaret edildi. Fakat sosyal medya devi, ‘Lite’ versiyonunda ‘Hikayeler’ ve standart gönderi paylaşımı gibi en çok kullanılan temel özelliklerin bulunduğunun altını çizdi. ‘Instagram Lite’ın, başlangıçta yalnızca Hindistan ağında erişime açıldığı ve indirilebilir durumda olduğu ifade edildi. Uygulamanın, kısa bir süre içerisinde dünya genelinde de yaygın kullanıma açılabileceği tahmin edildi.  

Facebook, Twitter ve Messenger gibi diğer mobil uygulamaların da ‘Lite’ versiyonları bulunuyor

Twitter Lite

Öte yandan, Facebook, Twitter ve Messenger gibi diğer sosyal medya devlerinin mobil uygulamalarının da ‘Lite’ versiyonları bulunuyor. Söz konusu versiyonlar, bazı yüksek veri tüketimine neden olan ve yüksek boyut kaplayan özelliklerin kırpılması esasına dayanıyor. Bu sayede uygulamalar, cihazda daha az alan kaplıyor ve uygun fiyatlı giriş segment cihazlara daha kolay indirilebiliyor. Sosyal medya devleri, mobil uygulamalarının ‘Lite’ versiyonlarının daha erişilebilir olması nedeniyle beğeni topladığına işaret ediyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter, Instagram ve Snapchat Hikayelerinde ‘Tweet’ Paylaşma Özelliği Getiriyor

Instagram’da 6 Aylık İçerik Planı Yapılabilecek

Instagram Reels’e Alışveriş Özelliğini Ekledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz