instagramda engellendiğimi nasıl anlarım

Instagram, Türkiye’nin en çok kullanılan sosyal medya platformları arasındaki yerini zaman geçtikçe sağlamlaştırıyor. Gizlilik ve güvenlik seçeneklerini geliştirmek için Instagram uzun zaman önce aktif kullanıcılarına engelleme özelliğini sunmuştu. Neredeyse bütün kullanıcılar engelleme özelliğini rahatlıkla kullanıyorken engellendiklerini tespit etme konusunda biraz zayıf kalıyorlar. Peki Instagram’da engellendiğimi nasıl anlarım? 

Sosyal medya üzerinden herkesin birbirine kolayca ulaşmaya başlaması; sosyal medya platformlarının devi konumundaki Instagram’ı yeni kararlara yöneltti. Instagram aktif kullanıcıların kendileriyle iletişim kurmak isteyenlere karar vermesine uzun zaman öncesinden beri olanak veriyordu. Instagram, kullanıcılarına iletişimi kesmek istediği insanı engelleme imkanı tanıyor. Instagram’da engellendiğimi nasıl anlarım? İşte cevabı…

Instagram kullanıcıları uygulama içerisinde yapılan değişiklikleri oldukça yakından takip ediyor. Öyle ki kullanıcılar uygulamanın bütün detaylarına hakim olmaya çalışıyorlar. Kullanıcıların kafasını karıştıran “engelleme” özelliği en çok araştırılan konuların başında geliyor. Kullanıcılar kendi hesaplarından diğer kişileri birkaç kolay adımda engellerken; kendilerinin engellenip engellenmediğine dair bilgilere ulaşma konusunda zorlanıyorlar. Basit yöntemler ile herhangi bir programa gerek duymadan Instagram’da engellenip engellemediğinize dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Instagram’da Engellediğimizi Nasıl Anlarız?

instagramda engellediğimizi nasıl anlarız

“Instagram’da engellediğimizi nasıl anlarız” sorusuna cevap bulmak oldukça basit. Instagram’da engellenip engellenmediğinizi anlamak için ilk adımda kendi Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra sizi engellediğini düşündüğünüz kullanıcının adını arama yerine yazmalısınız. Arama sonuçlarında engellendiğiniz için yüksek ihtimalle kullanıcı bilgilerine erişim sağlayamazsınız.

Arama bölümünden kullanıcıyı bulamamak elbette ki ilgili profil sahibinin sizi kesinlikle engellediği anlamına gelmez. Kullanıcı profilini kapatmış ya da dondurmuş olabilir. Başka bir hesaptan aynı yöntemle ile aynı kullanıcı ismini aratmak kontrol için sağlıklı bir yöntem olacaktır.

 • Eğer aktif bir kullanıcının hesabına girdiyseniz ve daha önceden gönderi, takipçi ve takip sayısını biliyorsanız işiniz daha kolay olacaktır.

instagramda engellediğimizi nasıl anlarız

 • Sizi engellediğini düşündüğünüz bir profile girdiğinizde “henüz hiç gönderi yok” ibaresine rastlamanız engellendiğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda girdiğiniz profilde; gönderi, takipçi ve takip hanelerinde sıfır (0) yazısını görürsünüz.

Bir kullanıcının sizi engellediğini fark ettiğinizde; aklınıza “Instagram’da engellendim nasıl kaldırırım?” sorusu gelmesi oldukça normaldir. Ne yazık ki engellenen hesap sahiplerinin engeli açması söz konusu değildir. Bu aşamada engeli kaldırma inisiyatifi tamamen engelleyen hesap sahibine bırakılmıştır.

Instagram’da Hikayede Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

2016 yılında getirilen hikaye (story) özelliği ile Instagram fotoğraf paylaşımı uygulamasından anlık paylaşım yapılabilen daha aktif bir uygulamaya dönüştü. Hikaye özelliğinde de kullanıcılar, yaptıkları paylaşımları görmesini istediği kişileri seçebilirler. Peki Instagram’da hikayeden engellendiğimi nasıl anlarım?

Bunun için Instagram iki farklı yöntem sunar: yakın arkadaşlar listesi ve yalnızca hikayeden engelleme özelliği. Eğer paylaşım yapan kişinin yakın arkadaşlar listesinde bulunmuyorsanız ya da bu kişi sizi hikayeler bölümünden engellediyse atılan hikayeyi göremezsiniz.

Instagram’da hikayelerde engellendiğini nasıl anlarsın?

Eğer bir kişi sizi hikayesinden engellediyse; ana sayfa akışında ya da kişinin profiline girdiğinizde bile hikayeyi görüntülemeniz mümkün değildir. Birkaç ipucu ile birinin sizi hikayesinden engelleyip engellemediğini anlayabilirsiniz:

 • Hikayeden engellendiğini düşündüğünüz kişinin hesabını başka birinden bakarak kontrol edebilirsiniz.
 • Bir diğer engel kontrol yöntemi olarak sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin profiline girin. Eğer bu profilde daha önce “öne çıkanlar” bölümünde sıralanmış hikayeleri gördüyseniz ve artık bu bölümü göremiyorsanız engellenmiş olabilirsiniz.
 • Hikayeden engellemek kişinin profiline veya fotoğraflarına erişemeyeceğiniz anlamına gelmez. Yalnızca günlük olarak atılan ya da sabitlenen hikayeleri göremezsiniz.

Birinin Instagram Hesabını Kapattığını Nasıl Anlarız?

Bazı durumlarda erişmek istediğimiz birinin Instagram hesabını bulamayabiliriz. Bu tür durumlarda birkaç seçenek söz konusu. Bu kişinin profili gizli olabilir, sizi engellemiş olabilir veya hesabını kapatmış olabilir. Tüm bunların yanında Instagram’da hesabı da olmayabilir. Ya da sizin bilmediğiniz farklı bir hesap açmış olması da mümkün. Peki birinin Instagram hesabını kapattığını nasıl anlarız?

birinin instagram hesabını kapattığını nasıl anlarız

 • Bir kişi Instagram hesabını kapattığında ve o kişinin profiline girmeye çalıştığınızda “üzgünüz, bu sayfaya ulaşılamıyor” uyarısı ekrana çıkar.
 • Bu uyarının altında “tıkladığın bağlantı bozuk olabilir veya sayfa kaldırılmış olabilir” açıklaması kişinin hesabını kapattığının en büyük göstergesidir.

Instagram Hikaye Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

instagram hikaye gizlilik ayarlari

Instagram yakın arkadaşlar listesi nedir?

Instagram’ın yakın dönemdeki önemli güncellemelerinden biri de hikayeler için yakın arkadaş listesi oluşturmak. Bu özellik ile birlikte kullanıcılar artık hikayelerini yalnızca yakın arkadaş listesindeki kişilerle paylaşabiliyorlar.

Instagram yakın arkadaş listesi oluşturma:

 • İlk adımda Instagram’a giriş yapıp profilinizi açmanız gerekir.

Instagram yakın arkadaş listesi oluşturma

 • Profil sayfanızın sağ üst kısmında bulunan üçlü çizgiye tıklayın.

Instagram yakın arkadaş listesi

 • Instagram yakın arkadaş ekleme içi açılan bölümde “yakın arkadaşlar” yazısına tıklayın.

instagram yakın arkadaş ekleme

 • Eğer ilk defa yakın arkadaş listesi oluşturacaksınız; açılan ekranda “başla” yazısına tıklamalısınız.

instagram yakın arkadaş ekleme nasıl yapılır

 • Açılan ekran üzerinde yakın arkadaşlar listesine eklenebilecek “önerilen kişiler” seçenekleri görünür. Bu seçenekler içinden dilediğiniz kişiyi listenize ekleyerek sayfanın en altında bulunan “liste oluştur” yazısına basmalısınız.

Eğer bir kişinin yakın arkadaşları listesinde bulunuyorsanız; yeni eklenen hikayeler yeşil çerçeveli olarak akışta çıkar.

Instagram Hikaye Engelleme Nasıl Yapılır?

Instagram’dan herhangi bir kullanıcının hikayenizi görmesini istemiyorsanız o kullanıcıyı engelleyebilirsiniz. Engellemek için ilk aşamada kendi hesabınıza giriş yapmanız gerekir.

instagram hikaye engelleme nasıl yapılır

 • Profile girdikten sonra sayfanın sağ üst köşesinde bulunan üç çizgiye basın.

instagram hikaye engelleme nasıl yapılır

 • Açılan ekranda “ayarlar” bölümüne tıklayın.

 • Ayarlar bölümünden “gizlilik” kategorisini seçin.

 • Gizlilik seçeneğine girdikten sonra “hikaye” bölümüne adım atabilirsiniz.

 • Hikaye kontrolleri sekmesinden “hikayeyi gizle” başlığına basarak istediğiniz kullanıcılardan hikayelerinizi gizleyebilirsiniz.

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz