Internet Explorer Kapanma Tarihi

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, ‘Internet Explorer’ web tarayıcısının kapanma tarihi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Şirket, 1995 yılında kullanıma sunulan tarayıcının 2022’nin Haziran ayında tamamen erişime kapatılacağına işaret etti.  

Geçen yılın Ağustos ayında, ‘Internet Explorer 11’in 17 Ağustos 2021’den itibaren ‘Microsoft 365’ desteği almayacağı açıklanmıştı. ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, kısa bir süre önce ise ‘Internet Explorer’ web tarayıcısının ‘Windows 10’ işletim sistemindeki kapanma tarihi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Şirket, 1995 yılında kullanıma sunulan tarayıcının 2022’nin Haziran ayında tamamen erişime kapatılacağına işaret etti. Tarayıcının, 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren ‘Windows 10’un birçok versiyonunda kullanılamaz hale geleceği belirtildi.  

Bununla birlikte şirket, söz konusu hamlenin sektör içerisinde kullanılan Windows 10 ‘LTSC’ ve ‘Server IE’ masaüstü uygulamalarını veya ‘MSHTML (Trident)’ web tarayıcı motorunu etkilemeyeceğinin de altını çizdi. Teknoloji devi, ayrı bir paylaşımda tarayıcının erişime kapanmasından etkilenecek platformları da açıkladı. Söz konusu hamleden etkilenmeyecek olan platformlar ise şu şekilde: 

  • Microsoft Edge’deki ‘Internet Explorer’ modu 
  • ‘WebOC’ de dahil olmak üzere ‘Trident’ tarayıcı motoru gibi Internet Explorer platformları 
  • Windows 8.1, Windows 7’nin Genişletilmiş Güvenlik Güncellemeleri, Windows 10 Server SAC (Tüm versiyonlar), Windows 10 IoT Long-Term Servicing Channel/LTSC (Tüm versiyonlar), Windows 10 Server LTSC (Tüm versiyonlar) ve Windows 10 Client LTSC (Tüm versiyonlar) 

Microsoft, Edge üzerinden daha güvenli bir Internet Explorer deneyimi de sunuyor 

Edge Internet Explorer

Diğer yandan; Internet Explorer’ın gelişmiş uyumluluk, kolaylaştırılmış araçlar ve daha yüksek tarayıcı güvenliği sunabilmek adına Edge ile değiştirileceği belirtildi. Microsoft, Internet Explorer tabanlı eski web sitelerine ve uygulamalara Edge üzerinden erişim sağlayabilmek için Edge’i Internet Explorer modunda kullanmayı tavsiye etti. Şirket, bir süre önce tamamen Chromium tarayıcı motoruna geçiş yapmıştı. Bu nedenle; söz konusu hamle, birçok kişi için büyük bir sürpriz olmadı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türkiye’de En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

Opera GX Oyuncu Tarayıcısı Discord Desteği Kazandı

Web Tarayıcınızda Sanal Akvaryum Oluşturun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz