Geçen Eylül ayında kullanıcılara sunulan iOS 13, sorunları gidermek için kısa sürede pek çok güncelleme aldı. Apple’ın güncellemeyi iyileştirmek adına sunduğu güncellemelerden bir tanesi de iOS 13.2.2’ydi. Jailbreak desteği olan bu sürümün imzası kaldırıldı.

Birkaç ay önce piyasaya sürülen iOS 13, kısa sürede aldığı güncellemelerle iOS 13.3’e yükseldi. Bu güncellemelerin ardından hem geliştirici ekip hem de kullanıcılar tedirgin oldu. Ancak geliştirici ekip iOS 13.3’le birlikte pek çok sorunu gidermeyi başardı.

Kullanıcılar iOS 13.3’le buluşana kadar pek çok ara güncelleme aldı. Bu güncellemelerden bir tanesi ise iOS 13.2.2’ydi. Sunulan bu güncellemenin ardından yeni bir güncelleme daha kullanıcılara sunuldu. iPhone sahipleri yazılımını, iOS 13.2.3’e yükseltti. Apple şimdiyse iOS 13.2.2’nin onay imzasını kaldırdı.

Apple, kullanıcılara imzalı sürümler sunarak iOS sürümlerini değiştirmeye yardımcı oluyor. Kullanıcılar eğer bir sürüm imzalıysa o sürüme kolaylıkla geçiş sağlayabiliyor. Ancak Apple, kullanıcıların iOS 13.2.2’ye geçiş yapmayacaklarını düşünerek bu sürümün imzasını devre dışı bıraktı. Yani iPhone kullanıcıları bir daha iOS 13.2.2’ye bir daha geçiş yapamayacak. Apple’ın imzasını devre dışı bıraktığı iOS 13.2.2 sürümü, aynı zamanda bir jailbreak aracı olan “checkra1n”i de destekliyordu. Yani iPhone sahipleri, iOS 13.2.2’yi kullanmaları halinde telefonlarına jailbreak yapabiliyordu. Kullanıcılar jailbreak ile iOS işletim sisteminin tüm sınırlarını ortadan kaldırabiliyorlardı. Ancak Apple’ın bu sürümü devre dışı bırakmasıyla, iOS 13’ü jailbreak yapmak da şu an için imkansız hale geldi.

iPhone kullanıcıları iOS 13.2.3 sürümüne ya da daha üstüne sahipse, an itibariyle iOS 13.2.2’ye tekrar geçemeyecek. iOS 13.2.2’den sonra herhangi bir güncelleme alınmadıysa kullanıcılar mevcut sürümde checkra1n isimli aracı kullanabilir. iOS 13.2.3 ve üzeri sürümlerdeyse kullanıcıların jailbreak geliştiricilerini beklemeye devam etmeleri gerek.