Apple’ın, kullanıcıyla buluşturmaya hazırlandığı iPhone 12’nin yüksek kalite modellerinde sensör tabanlı kamera kullanacağı iddia edildi. Teknoloji devinin bu yeni hamleyi, kamera boyutunu küçültmek amacıyla yapacağı düşünülüyor. 

Geçtiğimiz günlerde merakla beklenen iPhone 12’nin kamerasında kullanılacak stabilizasyon (sabitleme) sistemiyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Digitimes’ın iddiasına göre Apple, 2020 yılında piyasaya süreceği daha yüksek kalite iPhone 12 modellerinde ‘optik görüntü sabitleyici (OIS)’ yerine sensör tabanlı bir stabilizasyon yöntemi kullanacak. Bu yöntemin fotoğraf kalitesini artırıp artırmayacağı ise hala merak konusu. 

‘Sensör tabanlı sabitleme’ yönteminin genellikle aynasız fotoğraf makinelerinde kullanıldığı biliniyor. Teknoloji devi, halihazırda satışta olan iPhone’larda ise el titremesi gibi küçük hareketlerle oluşan görüntü bulanıklıklarını azaltmak için  ‘optik görüntü sabitleme’ özelliği kullanıyor. Kullanımda olan bu özellikte, kamera lensi içerisindeki parçalar titreşimi telafi etmek için fiziksel olarak hareket ediyor. Üretilen yazılım da en son ortaya çıkan görüntünün daha iyi bir hale gelmesine yardımcı oluyor.

Sensör tabanlı sabitleme yönteminin farkı nedir?

Fotoğraf makinelerinde ‘optik görüntü sabitleme’ özelliğinin fotoğrafı netleştirmek için uzun süredir yaygın biçimde birincil yöntem olarak kullanılmasının pek çok sebebi var. Düşük ışıkla yapılan fotoğraf çekimlerinde daha etkili olması ve düşük maliyeti, bu nedenler arasında sayılabilir.  

Sensör tabanlı sabitleme yöntemi ise kamera lensi içerisindeki parçalar yerine kamera içerisindeki sensörlerin fiziksel hareketiyle çalışıyor olması açısından farklılık gösteriyor. Yöntem, düşük ışıkla yapılan çekimlerde düşük bir verimlilik sunması ve yüksek maliyeti sebebiyle yıllar boyu çok daha az bir popülarite yakaladı. Fakat yaşanan teknolojik gelişmeler bu dezavantajları minimum seviyeye indirdi. En önemlisi, yöntem sayesinde stabilizasyon sistemi kamera lensinin içine konulmak yerine kamera gövdesine yerleştirilebiliyor ve böylece lens boyutu daha küçük bir hale getirilebiliyor. 

Amerikan teknoloji devinin bu hamlesiyle, stabilizasyon sistemini telefon gövdesine taşıyarak iPhone’un kamera genişliğini küçültmeyi amaçladığı tahmin ediliyor.