NVIDIA Harvard Genom

NVIDIA ve Harvard Üniversitesi araştırmacıları, genom analizini daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir hale getirmek için yapay zeka (AI) teknolojisini kullanmaya başladı. Söz konusu gelişmenin, Alzheimer ve kanser gibi yaygın hastalıkların biyolojik belirtilerinin önceden tespitini kolaylaştırabileceği ifade edildi.  

NVIDIA ve Harvard Üniversitesi araştırmacıları, genom analizini daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir hale getirmek için yapay zeka (AI) teknolojisini kullanmaya başladı. Çalışmayı gerçekleştiren ekip, nadir yapılabilen ve tek hücreli deneyleri yürütmek için gerekli süre ve maliyeti önemli ölçüde azaltan ve derin öğrenme teknolojisini kullanan bir yazılım geliştirdi. “AtacWorks” adı verilen yazılımın, bütün bir genom üzerinde yalnızca yarım saatte çıkarım yapabildiği ifade edildi. Söz konusu sürecin, normal şartlarda 2 günden daha uzun bir süre aldığının da altı çizildi. Yazılımın, NVIDIA’nın ‘Tensor Core’ ekran kartlarını kullandığı belirtildi. 

Aktarılan diğer detaylara göre; “AtacWorks”, “ATAC-seq” adı verilen bir yöntemi baz alıyor. Söz konusu metodun, sağlıklı ve hastalıklı hücre genomlarındaki açık alanları bulmak için tasarlanmış köklü bir yöntem olduğu ifade ediliyor. Bu açık alanların; belli bir kişinin DNA’sının bazı işlevleri belirlemek ve etkinleştirmek için kullanılan alt bölümleri olduğu belirtiliyor. Bu alt bölümler; bir kişinin genomunun, Alzheimer, kalp veya kanser hastası olmaya eğilimli olup olmadığına ilişkin bir gösterge olma niteliği taşıyor.  

AtacWorks”, yalnızca birkaç deste hücre kullanarak “ATAC-seq” ile aynı sonuçları elde edebiliyor 

AtacWorks

“ATAC-seq”, normal şartlarda on binlerce hücrenin analizini gerektiriyor. Fakat “AtacWorks”, yalnızca birkaç deste hücre kullanarak aynı sonuçları elde edebiliyor. Diğer yandan; genomu daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir biçimde analiz edebilme kabiliyetinin, belirli hastalıklara yol açan spesifik mutasyonların ve biyolojik belirtilerin önceden tespit edilebilmesini önemli ölçüde kolaylaştıracağı ifade ediliyor. Araştırmacılar, söz konusu yöntemlerin hastalığın nasıl ilerlediğini anlamalarını mümkün kılarak ilaç keşiflerine yardımcı olabileceğine işaret ediyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Nvidia GeForce Now Türkiye’ye Geliyor

NVIDIA, Yeni ‘GeForce RTX 3060’ Ekran Kartı Modelini Tanıttı! 

Yeni NVIDIA 3000 Serili Excalibur Oyun Bilgisayarı Satışta!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz