Jaguar Tamamen Elektrikli Otomobil

İngiliz otomobil devi Jaguar, 2025 yılında tamamen elektrikli bir otomobil markası olacağını açıkladı. ‘Reimagine’ olarak adlandırılan strateji kapsamında, 2024 yılından başlayarak 6 yeni elektrikli ‘Land Rover’ tanıtılacağı ifade edildi.  

İngiliz otomobil devi Jaguar, ‘Reimagine’ olarak adlandırdığı stratejisi kapsamında 2025 yılına kadar yalnızca tamamen elektrikli otomobiller üreteceğini açıkladı. 2025’ten itibaren Jaguar markasının, tamamen elektrikli bir otomobil markası olacağı ve kullanıcıların, bu noktadan itibaren dizel, benzinli ya da hibrit araç seçeneklerinden herhangi birini satın alamayacağı ifade edildi. Bununla birlikte, ‘Land Rover’ biriminin de 2024 yılından başlayarak 6 yeni elektrikli model tanıtacağı ve böylelikle elektrikli otomobil pazarına geçiş sürecini başlatacağı dile getirildi. Şirket, 2030 yılına kadar sattığı araçların yüzde 60’ının elektrikli olmasını hedeflediğine işaret etti. Jaguar Land Rover modellerinin tümünün ise 2030 yılında tamamen elektrikli varyasyonlarla satışa sunulacağı belirtildi.  

Otomobil devi, tamamen elektrikli güç aktarma organlarıyla uyumlu üç farklı araç platformu kullanacağını ifade etti. Land Rover’ın; elektrikli modelleri için ‘EMA’ adı verilen bir platform, hibrit modelleri için ise ‘MLA’ adı verilen bir platform kullanacağı dile getirildi. Şirketin; güncel olarak ‘Range Rover’, ‘Discovery’ ve ‘Defender’ olmak üzere üç adet ‘SUV’ ailesi olduğu da biliniyordu. Hangi serinin daha önce elektrikli üretime geçeceği ise henüz açıklanmadı.  

Jaguar, yeni elektrikli otomobil stratejisi için 3 milyar dolar yatırım yapacak 

Jaguar Elektrikli Otomobil Stratejisi

Diğer yandan; Jaguar, yeni elektrikli otomobil stratejisi için 3 milyar dolar yatırım yapacağını dile getirdi. Şirket ayrıca, 2020’de ‘Avrupa Birliği’nin sıfır emisyon hedefi kapsamında aldığı para cezası için 48.7 milyon dolarlık bir bütçe ayırmıştı. Otomobil devinin, hidrojen yakıt hücreli araçlar üzerinde çalıştığı ve bir yıl içerisinde araç prototiplerinin yol testlerine başlamayı planladığı da biliniyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Jaguar F-TYPE Spor Otomobil Yenilenerek Türkiye’ye Geliyor

Volkswagen CEO’su, ‘Apple Car’ Otomobil Projesinden Korkmadığını Açıkladı 

Mercedez Benz, Arıza Nedeniyle 1.3 Milyon Otomobili Geri Çağırıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz