PlayStation Sosyal Medya Reklamı Boykotu
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Unilever, P&G, Coca-Cola ve Starbucks gibi şirketlerden sonra Sony çatısı altındaki PlayStation da sosyal medya reklamı boykotu hareketine katıldı. Yüzlerce marka; “Kar İçin Nefrete Dur De (StopHateForProfit)” kampanyası kapsamında Facebook’un, bünyesindeki nefret söylemlerini platformdan kaldırmadığı gerekçesiyle sosyal medya reklamı vermeyi durdurmuştu. 

GameIndustry.biz”in haberine göre; Unilever, P&G, Coca-Cola ve Starbucks gibi şirketlerin ardından Sony çatısı altındaki PlayStation da sosyal medya reklamı boykotu yapan şirketler arasına katıldı. Şirket, konuyla ilgili açıklamasında “Kar İçin Nefrete Dur De (StopHateForProfit)” kampanyasına verdikleri destek kapsamında, reklamlar ve ücretsiz paylaşımları da dahil olmak üzere tüm Facebook ve Instagram aktivitelerini Temmuz ayı sonuna kadar askıya aldıklarına işaret etti. Diğer yandan birçok şirket; PlayStation’ın aksine sosyal medya platformlarındaki ücretsiz aktivitelerine devam edeceklerini, fakat ücretli reklamları durdurduklarını açıklamıştı.  

Sivil toplum örgütleri tarafından başlatılan “Kar İçin Nefrete Dur De (StopHateForProfit)” kampanyasının, güncel olarak 300’den fazla katılımcısı olduğu ifade ediliyor. Kampanyayı organize eden kuruluşlar, hareketin uluslararası bir boyut kazanması için şirketlere çağrıda bulunuyor. Facebook ise konuyla ilgili herhangi bir aksiyon almamaya devam ediyor. Aktarılan detaylara göre; şirket yetkilileri, kâr baskısıyla platform politikalarında değişiklik yapmayacaklarını ifade ediyor.  

Facebook, kısa bir süre önce siyasi reklamlar için uyarı metni yayınlayacağını açıklamıştı

Facebook Siyasi Reklamlar

Bununla birlikte analistler, kampanyanın sosyal medya devinin kar oranlarında ciddi bir değişikliğe sebep olmayacağını belirtiyor. CNN, şirketin en çok harcama yapan ilk 25 reklam-vereninden yalnızca birkaçının kampanyaya katılım sağladığına işaret ediyor.  

Kısa bir süre önce Facebook, platform kurallarını ihlal eden siyasi reklamlar öncesinde bir uyarı metni yayınlamaya başlayacağını açıklamıştı. Fakat platformda yer alan ve nefret söylemi barındıran içeriklere yönelik, henüz herhangi bir adım atılmadı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Unilever, P&G ve Coca-Cola ‘dan Sosyal Medya Reklamı Boykotu! 

Starbucks da Sosyal Medya Reklamı Vermeyi Durduran Şirketler Arasına Katıldı 

İşletmeler, Artık Facebook Hesabına Bağlı Olmadan da Instagram Reklamı Verebilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz