Jaguar ve Land Rover markaları, Nvidia ile müşterilerine otonom sürüş ile yapay zekâ destekli hizmetler sunacak

Jaguar ve Land Rover, “Reimagine” stratejisinin parçası olarak Nvidia ile işbirliği yaptığını açıkladı. Jaguar ve Land Rover markaları, müşterilerine otonom sürüş ile yapay zekâ destekli hizmetler sunacak. Jaguar Land Rover, NVIDIA ile gerçekleştirdiği birlikteliğin ilk sonuçlarını 2025 yılında almayı hedefliyor.  NVIDIA DRIVEyazılımının tanımlı olduğu platform üzerine inşa edilecek yeni Jaguar ve Land Rover araçları; geniş aktif güvenlik sistemi, otonom sürüş ve otomatik park etme özelliklerinin yanı sıra sürücü destek sistemlerini de sunmaya başlayacak. Sistem, araç içinde sürücü ve yolcu izlemeye ek olarak araç içi ortamın gelişmiş görselleştirmesini de üstün yapay zekâ özellikleriyle bünyesinde barındıracak.

Otomobillerin çevreye olumsuz etkisinin minimuma indirilmesi hedefleniyor

Jaguar Land Rover, böylece otomobillerinin çevreye olan olumsuz etkisini minimuma indirirken, bağlantılı hizmetler ve veri merkezli ekosistemin oluşturulmasını da odağına alacak. Bu yeni iş birliği ile birlikte Jaguar ve Land Rover araçlarında kullanılacak bilgisayar destekli sistemi, NVIDIA DRIVE Hyperion tabanlı DRIVE Orin olarak tanımlıyor. DRIVE AV ve DRIVE IX yazılımları aracın emniyet, güvenlik ve ağ sistemlerini kontrol edecek. DRIVE Orin aracın yapay zekâ beyni olarak Jaguar Land Rover İşletim Sistemini çalıştırırken Drive Hyperion ise merkezi sinir sistemi niteliğinde bir görev üstlenecek.

AI tabanlı yazılımları geliştirmek için kullanılacak

NVIDIA ve Jaguar Land Rover ortaklığı  gelişmelere ek olarak AI tabanlı yazılımları geliştirmek için de çalışacak. NVIDIA DGX ve gerçek zamanlı fiziksel simülasyon olan NVIDIA Omniverse üzerine kurulu DRIVE Sim yazılımı, kurum içi geliştirilen veri merkezi çözümlerinden en üst seviyede yararlanacak. Jaguar Land Rover’ın yazılım tanımlı özellikleri ve uçtan uca doğrulama mimarisi araçlara kablosuz olarak yazılım güncelleme imkânı sunacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz