Raporda “kimlik” konusunun siber güvenlik alanında büyük bir sorun haline geldiği vurgulanıyor

Microsoft, siber tehditlerle ilgili verileri ve araştırma sonuçlarını içeren ve her çeyrekte güncelleyeceğini duyurduğu Siber Sinyaller başlıklı raporunun ilkini yayımladı. Raporda, geçtiğimiz yıl içinde “kimlik” konusunun siber güvenlik alanında büyük bir sorun haline geldiğine vurgu yapılıyor.

24 trilyon sinyalden veri toplandı

Siber Sinyaller Raporu, Microsoft’un güvenlik ve araştırma ekiplerinin 24 trilyon sinyal üzerinden yaptığı analizlerden; 40’ı aşkın devlet bağlantılı siber saldırgan ve 140’ı aşkın saldırı grubu üzerine gözlemlerinden meydana geliyor. Raporda, geçtiğimiz yıl içinde “kimlik” konusunun siber güvenlik alanında büyük bir sorun haline geldiğine vurgu yapılıyor. Siber tehditlerin artış gösterdiği son 2 yıl içinde, kimlik koruma ve şifresiz çözümlere yeteri kadar önem verilmediğinin de altı çiziliyor. Yapılan araştırmalar, Microsoft müşterilerinin sadece yüzde 22’sinin Microsoft’un Bulut Kimliği Çözümü olan Microsoft Azure Active Directory (Azure AD) servisinden faydalandığını ve bu sayede Aralık 2021 itibarıyla güçlü bir kimlik koruma sistemini uygulamaya koyabildiğini gösteriyor. Microsoft, Ocak-Aralık 2021 döneminde Azure AD’yi kırmaya yönelik 25,6 milyar saldırının önlendiğini; bunun yanı sıra Office 365 için Microsoft Defender aracılığıyla, kimlik hırsızlığı amaçlı atılan 35,7 milyar e-postanın bloke edildiğini belirtiyor.

Microsoft 8 bin 500 kişilik siber güvenlik ekibiyle çalışıyor

Siber tehditler günden güne artış gösterdiği gibi, aynı zamanda daha hızlı ve daha sofistike hale geliyor. Nesnelerin internetinden devlet bağlantılı siber saldırganlara, yeni korsan yazılım taktiklerinden siber suçlular ekonomisine kadar birçok değişken unsur barındıran siber güvenlik arenasına ilişkin derin bir içgörü sunan Siber Sinyaller Raporu, dijital güvenlik sektörünün ön saflarını güçlendirmeye çalışan profesyonellere rehberlik ediyor.Microsoft, tüm dünyada 8 bin 500 kişilik bir ekiple müşterilerini başta “kimlik hırsızlığı” olmak üzere birçok farklı siber suça karşı korumak için çalışmalarını sürdürüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz