Sinematik ve oyunculuk anlamında seyircilerden büyük beğeni toplayan Joker, gişede rekortmen olan Avengers: Infinity War’u yakaladı.

4 Ekim’de seyircilerle buluşan Joker, açılış haftası sonunda 96 milyon dolar gişe hasılatı toplamayı başardı. Yönetmen koltuğunda Todd Phillips’in olduğu R-Rated (18+) türündeki film, şu ana kadar global çapta 745 milyon dolar kazandı.

>Deadline’ın raporuna göre Joker karakterinin kökenine yolculuk yaptığımız film, Marvel Studio’nun geçtiğimiz yıl vizyona giren rekortmen filmi Avengers: Infinity War kadar kar sağlayacak. Şu anki tahminler, Joker’in neredeyse 500 milyon dolar kar ettiği yönünde. Rapora göre, beyaz perdedeki üçüncü haftasına girmeye hazırlanan filmin kar hanesinde 464 milyon dolar yazıyor.

Seyircileri 80’li yılların Gotham’ına götüren Joaquin Phoenix’li Joker, 70 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilmişti. Bu rakam, DC kökenli bir film için oldukça mütevazı. Filmin reklam ve pazarlamasına ayrılan para ise yaklaşık 120 milyon dolar oldu. Warner Bros.’un 2019’daki en başarılı filmi olan Joker, tüm zamanların en çok gişe hasılatı toplayan R-Rated filmi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Geride bıraktığı 20 günde toplam 745 milyon dolar gişe hasılatı elde eden Joker, vizyonda kaldığı süre boyunca yapımcılarının yüzünü güldürmeye devam edecek gibi görünüyor.ABD gişelerinde şu ana kadar 253 milyon dolar kazanan film, uluslararası pazarlarda ise 491 milyon doları kasasına koydu.

Filmde Phoenix, sosyal ve ekonomik kriz içindeki Gotham’da yolunu kaybeden palyaço yüzlü katil Arthur Fleck’i nam-ı diğer Joker’i oynuyor. Filmde ayrıca Robert De Niro, Zazie Beetz, Frances Conroy, Brett Cullen, Glenn Fleshler, Bill Camp, Shea Whigham ve Marc Maron gibi isimler de yer alıyor.