Program, gençleri sosyal inovasyon ve sosyal girişimcilik kavramlarıyla tanıştırmayı amaçlıyor

Kale Grubu, Türkiye’nin sosyalgirişimcilik ekosistemine ı fayda sağlamak amacıyla son 5 yıldır yürüttüğü İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programının yanı sıra kuruluşunun 65. yılında yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Grup, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ortaklığıyla ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunu  İş İnsanları Derneği’nin (BRM) iş birliğiyle tasarlanan Dünyasına İyi Bakanlar Akademisi ile ülkenin dört bir yanından gençleri sosyal inovasyon ve sosyal girişimcilik kavramlarıyla tanıştırmayı, bu alanda çalışmalarını sağlayacak temel yetkinlik ve ekosistem bağlantılarını kazandırmayı amaçlıyor.

 Sosyal girişimcilik ekosistemindeki boşluğu dolduracağız

Dünyasına İyi Bakanlar Akademisi’nin tanıtım toplantısına katılan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, Tüketmekyerine üretmeyi seçenlerin bilinçli tercihleriyle yarınlara çok daha iyi birgelecek bırakmanın mümkün olduğuna inanıyoruz. Sürdürmekte olduğumuz İyi BakDünyana hareketi kapsamında, daha iyi bir dünya hedefiyle Türkiye’nin herköşesinden gençlerimizi sosyal girişimcilik ekosistemine kazandırmak için Dünyasına İyi Bakanlar Akademisi ile fırsat eşitliği sunuyoruz. Bu inancı bizimlepaylaşan ve harekete geçmek isteyen tüm gençlerimizi, Dünyasına İyi BakanlarAkademisi’ne katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Türkiye’de, bölgeler arası fırsateşitsizlikleri ve sosyal girişimcilikle ilgili nitelikli eğitime erişilememesinedeniyle yeterince sosyal girişimci yetişemediğine dikkat çeken Bodur Okyay,son 5 yıl içinde İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı aracılığıylayüzlerce genç zihinle karşılaştıklarını, bu deneyimleri sırasında gençlerinyönlendirilmeye ve cesaretlendirilmeye ihtiyaçları olduğunu tespit ettiklerinisöyledi. Bodur Okyay,

Üniversite öğrencileri, Türkiye’nin her yerinden online olarak katılabilecek

BÜYEM Müdürü Dr. Tamer Atabarut ise görüşlerini şöyle paylaştı: Sosyal Girişimcilik Eğitim Programı ile özellikle sürdürülebilir bir dünya için toplumsal fayda yaratacak nitelikte anlamlı bir kariyer hedefleyen gençleri teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bu programı tamamlayanlar, yeni bir kariyer yolculuğu için gereken yönetim ve liderlik yetkinlikleri kazanacak sürdürülebilir gelecek için ihtiyacı olan sosyal girişim gücüne kavuşabilecek. Bir sosyal girişimcinin hareket alanını geliştirmek üzere ihtiyaç duyduğu sosyal ilişkileri de bu program sayesinde kurabilecek.”

Toplumsal sorunlara yoğunlaşan konulara ortak akıl arayışı

Toplumsal problemler üzerine yoğunlaşan konularda ortak akıl yaratmak için hazırlanan, branşının en iyisi olanakademisyen ve eğitmenlerin ders vereceği Sosyal Girişimcilik Eğitim Programına üniversite öğrencileri, Türkiye’nin her yerinden online olarak katılabilecek. Programkapsamında Genç Girişimciler için Yönetim ve Liderlik modülü, SosyalGirişimcilik modülü ve Proje atölyesi yer alıyor. Ayrıca UN SDSNtarafından sağlanan “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı Gerçekleştirme”programına da erişilebilecektir. Programa katılmak isteyenlerin, 7-30 Mart tarihleri arasında www.dunyasinaiyibakanlar.com adresi üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor.

Sosyal Girişimcilik Eğitim Programı, 2022 yılı boyunca 4 dönem üzerinden gerçekleşecek. Her bir dönemin online eğitim süreci 8 hafta, atölye süreci ise 4 hafta olacak. Online eğitim sürecini tamamlayan öğrenciler arasından atölyesürecine geçmek için kabul mekanizması işletilecek. Ayrıca eğitimi tamamlayanlara Boğaziçi Üniversitesi’nden sertifika verilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz