1914 yılında Bologna’da kurulan ünlü İtalyan otomotiv markası Maserati, geleceğin üstün performanslı elektrikli araçlarını tasarlıyor. Elektrikli araçlar geleneksel yakıt kullanan otomobillere kıyasla çevreye yönelik  önemli avantajlar sunduğu gibi tüketim maliyetini de ortalama %80 oranında azaltılmasını sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak elektrikli araçlarda elektrik motoru kesintisiz tork sağladığı için benzinli ve dizel araçlara göre daha ani bir ivmelenme sunarak sürücülere daha keyifli bir sürüş deneyimi sağlamayı başarıyor.

Ünlü İtalyan otomobil üretici Maserati, birkaç kez iflasın eşiğine gelip zor günler yaşamıştı. O günlerden önemli ders çıkaran şirket yöneticileri elektrikli otomobil alanındaki fırsatı kaçırmak istemiyor. Elektrikli araçlar doğası gereği harekete başladığı andan itibaren maksimum seviyede tork üretir. Bu sebeple benzinli veya dizel otomobillere göre daha iyi bir ivmelenme sağlıyor. 2019 yılı Eylül ayında üreteceği modeller arasına elektrik seçeneğini de sunacağını duyurulmuştu. Ayrıca bu yılın sonunda Maserati Ghibli’nin hibrit motor seçeneği ile tanıtılması bekleniyor. Ancak yeni nesil Maserati Gran Turismo tamamen elektrikli olacak. Ne zaman satışa sunulacağı henüz bilinmeyen model hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Maserati imzalı elektrikli motorun sesini duyabileceğiniz video:

https://www.youtube.com/watch?v=AwT0OlMzRBI

Yüksek performans sunan araçları ile birçok kişinin hayalini süsleyen marka elektrikli geleceğe kendini hazırlamaya devam ediyor. Yüzde yüz elektrikli motor geliştiren firma bunu herhangi bir şirketten destek almadan İtalya Modena’da konumlandırılmış Innovation Lab‘da geliştiriyor. Aktif olarak test edilen motorun test sürecinde kaydedilen sesi yayınlandı. Tanıtım videosunda motorun detayları ya da araçla ilgili herhangi bir ipucu paylaşılmazken sadece sesi ile izleyenleri heyecanlandırmayı başarıyor. Geleneksel 8-12 silindirli motorların çıkardığı sesi beklemek yanlış olur ancak yine de ortaya çıkan ses model için beklentileri oldukça arttırıyor. Ayrıca elektrikli otomobillerin şehir içi güvenliği arttırmak amacıyla ses çıkarması birçok ülkede zorunlu hale getiriliyor.