Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Sony’nin PlayStation 5 için 25 özel oyun geliştirdiği ortaya çıktı.  PlayStation Studios Başkanı Hermen Hulst’ın aktardığı bilgilere göre, 25 oyunun yarısı tamamıyla orijinal yeni IP’ler olacak. 

Sony, konsol savaşlarını kızıştıracak yeni bir hamlesini açıkladı. Kasım ayında rakibi Xbox Series X ile birlikte piyasaya sürülen PlayStation 5, çıkış yaptığı günden buna rekor üstüne rekor kırdı. Sony 31 Mart itibariyle dünya çapında 7,8 milyon PS5 sattığını aktarmıştı. PS4’ün bile satışını geride bırakan yeni nesil oyun konsolu için pek çok özel oyun da görmüştük. Bu zamana dek tanıtılan oyunların yanı sıra Sony’nin PlayStation 5 için 25 özel oyun üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. 

PlayStation 5 için büyük-küçük, farklı türde 25 özel oyun

PlayStation Studios Başkanı Hermen Hulst, yaptığı resmi bir açıklamada, PS5 için özel oyunlar geliştirdiklerini belirtti. Hulst açıklamalarında:  “Şu anda geliştirmekte olduğumuz birinci-parti oyunların yaklaşık yarısı tamamıyla yeni IP’lerden (Intellectual Property) oluşuyor. İnanılmaz bir çeşitlilik söz konusu. Dünyanın farklı bölgelerinde geliştirilen; küçük, büyük ölçekli ve farklı türlerde oyunlar hazırlıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Hermen Hulst’ın aktardığı gibi toplamda 25 oyun PlayStation 5 özel oyunu olarak ilerleyen dönemlerde konsolseverler için sunulacak. Oldukça çeşitli ve yenilikçi oyunların yanı sıra aynı zamanda pek çok oyunun IP’ler oluşacağı haberiyle birlikte oyunlarla alakalı detaylar hakkında ise pek bir bilgi bulunmuyor.

Ancak söz konusu 25 oyundan teorik olarak zaten bildiğimiz dört birinci taraf Sony oyunu var. Sony’nin bahsettiği PS5 özel oyunları arasında, Horizon Forbidden West (2021), Ratchet and Clank: Rift Apart (Haziran 2021), God of War: Ragnarok (2021), Gran Turismo 7 (2022) bulunuyor. 

Geçen sene pandemi sebebiyle, pek çok üreticinin tedarikte sorun yaşaması, küresel çaptaki çip krizi ve ekonomik sıkıntılardan etkilenmeyen ve PS5’in satışıyla yeni rekorlar kıran Sony, belli ki yazılım alanındaki gelirini de artırmayı hedefliyor. Ayrıca halihazırda Sony ve Microsoft’un PS5 yani donanım satarak değil yazılım satarak para kazandığı düşünülürse, şirketin 7.8 milyon satan PS5 için özel oyun geliştirmesi de oldukça mantıklı. 

İlginizi Çekebilir:

Sony, Çip Tedarikine Bağlı Olarak Yaşanan Kriz Nedeniyle Analistleri ‘PS5’ Kıtlığı Konusunda Uyardı 

PlayStation 5 Özel Oyunu Ratchet & Clank: Rift Apart ‘ın Çıkış Tarihi Açıklandı: Türkçe Dil Desteği ile Geliyor!

Apple ve Epic Davasında, Microsoft’un Xbox Satışlarından Kar Etmediği Ortaya Çıktı

A72 kamera ve oyun performansı nasıl? Samsung Galaxy A72 detaylı inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz