Netflix İngiltere ve İrlanda fiyatları
Okuma Süresi
2 dakika

Ülkemizde de milyonlarca aboneye sahip olan Netflix, her ne kadar yaptığı zamlar sonrasında üyelerini kaybetse de açıklanan istatistiklere baktığımız zaman şirketin geçen yıla oranla daha da büyüğünü ve küresel internet trafiğinde de en büyük paya sahip olduğunu görüyoruz.

Ayrıca Netflix, 2022’nin ikinci yarısında on milyondan fazla yeni abone kazandı ve beklentilerin üzerinde bir gelir beyan ederek herkesi şaşırttı. TradingPlatforms.com tarafından sunulan verilere göre, Netflix geçen yıl küresel aşağı akış trafiğinin yaklaşık %15’ini almayı başardı. Bu oran neredeyse YouTube ve TikTok’un toplamı kadar.

Netflix Downstream ve Upstream Trafiğe Hakim

Bant genişliği yönetim sistemleri tedarikçisi Sandvine’ın 2023 Küresel İnternet Fenomenleri Raporu’na göre, Netflix küresel internet trafiği payı açısından liderliğe oturmuş durumda. Netflix, geçen yıl dünyanın toplam aşağı akış internet trafiğinin altıda birine sahip oldu ve bu, tek bir uygulama içindeki en büyük oran olarak karşımıza çıkıyor.

Netflix, TikTok ve diğer kısa videoların izlenmesine yönelik artan ilgi nedeniyle 2022’de payının %11,6’ya düştüğünü gören YouTube’u tahtından indirdi. Daha geride ancak yine de önemli bir paya sahip olan Disney+, toplam akış trafiğinin %4,5’ini almayı başardı. Disney+’ı ise TikTok, PlayStation, Xbox ve Facebook takip ediyor. Anket ayrıca Netflix’in küresel yukarı akış trafiğinde %8,78 ile en büyük paya sahip olduğunu gösterdi. Yayın devini HTTP medya akışı (%6,89), YouTube (%5,9) ve genel web taraması (%3,85) takip etti.

Yine de, bölgelere göre analiz edildiğinde önemli farklılıklar bulunuyor. Netflix Amerika ve APAC bölgelerinde zirveye oynarken, YouTube EMEA’da tacını korudu. Araştırmaya göre, Netflix geçen yıl Amerika’da toplam internet trafiğinin %22’sini, APAC bölgesinde ise %20’sini oluşturdu. Yayın uygulaması aynı zamanda Amerika’da %23 ve APAC’da %22 ile en fazla aşağı akış trafiğinden sorumluydu. Öte yandan YouTube, EMEA’da toplam internet trafiğinin %18’ini, aşağı yönlü internet trafiğinin %19’unu ve yukarı yönlü internet trafiğinin %11’ini oluşturmaya devam ediyor. Netflix bu bölgede toplam ve aşağı akış trafiğinde beşinci sırada yer aldı.

Video 2022’de Toplam İnternet Hacminin %66’sını Oluşturdu

Sandvine anketine göre video, 2022’nin ilk yarısında toplam internet hacminin %66’sını oluşturarak bir önceki yıla göre %24’lük muazzam bir artış gösterdi. Bunun çok altında, pazar yeri %5,83’lük payla ikinci en büyük kategori olarak yer aldı. Onu sırasıyla %5,58 ile oyun takip etti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz