Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Geçen haziran, Snapchat ’in bünyesinde bulunan Yolo ve LMK  isimli anonim mesajlaşma uygulamalarında maruz kaldığı zorbalık sebebiyle bir gencin intihar etmesi, Snap’in söz konusu iki uygulamayı askıya almasına sebep oldu. 

Los Angeles Times’ın haberine göre; Snap, bir gencin ölümünden sorumlu oldukları iddia edilen bir dava sebebiyle bünyesinde bulunan iki anonim mesajlaşma entegrasyonunu askıya alma kararı aldı. Snap’in uygulamaların fişini çekmesine sebep olan dava, her iki uygulamada da zorbalığa maruz kalan bir gencin intihar etmesinin ardından ölen gencin annesi Kristin Bride tarafından açıldı. 

Pazartesi günü açılan davanın ardından açıklamalarda bulunan bir Snap sözcüsü davada ortaya atılan iddiaları araştırmak ve Snapchat topluluğunun güvenliğini sağlamak adına Yolo ve LMK Snap Kit entegrasyonlarını askıya aldıklarını belirtti. 

Snapchat ’in anonim soru-cevap uygulamaları: Yolo ve LMK 

Her iki uygulamada, üçüncü taraf geliştiriciler tarafından geliştirilip, Snapchat’e Snap Kit platformu ile entegre olmuş durumdalar. LMK, kullanıcıların Snapchat arkadaşlarının cevaplaması için anketler, sorular ve cevaplar oluşturmasına izin veren bir uygulama. Yolo ise, daha çok soru-cevap temeli üzerine kuruluyor. Ancak her iki uygulamanın da kullanıcıların anonim olarak mesajlar göndermesine izin vermesi, günümüzde yaşanan siber zorbalık olaylarının artışına imkan tanıdığı söyleniyor. 

Davaya konu olan olayda da gencin her iki uygulamada zorbalığa maruz kaldığı iddia ediliyor. 2020 Haziran ayında ölü bulunan Carson Bride’ın telefon geçmişine bakıldığında, gencin aynı gün “Yolo Kullanıcı Adını Çevrimiçi Olarak Açığa Çıkarma” gibi aramalar yaptığı  görülüyor. Gencin ayrıca, birkaç aydır okuldaki arkadaşları tarafından cinsel eleştiriler içeren ve onunla alay ettikleri zorbalık mesajları aldığı söyleniyor. 

Aktarılan diğer iddialara göre, her iki uygulama da platformlarında zorbalığa karşı koruma çerçevesinde çeşitli vaatlerde bulunuyor. Yolo, ilk aşamada kullanıcılarına  “sakıncalı içeriğe veya istismarcı kullanıcılara tolerans gösterdiği” konusunda uyarıda bulunduğunu aktarıyor. LMK ise, “topluluğumuzu korumak için büyük çaba sarf ettiğini” aktarıyor. Ancak davacı aile, her iki uygulamanın da kendi hizmet şartlarını uygulamadığını ve tüketiciyi koruma yasalarını ihlal ettiğini belirtiyor. 

Snapchat’te entegrasyonu bulunan her iki platform için dava süreci devam edecek. Ancak yaşanan bu olay, Yolo’nun zorbalık için kullanılabileceği düşüncelerini bir kez daha gündeme getirdi. Uygulamanın modelinin “gençlerin istismarına” açık olabileceği iddiaları 2019 yılından bu yana ara sıra gündeme geliyordu. Yaşanan bu olayla birlikte anonim mesajlaşma uygulamaları hakkında farklı hüküm veya yükümlülükler gelir mi, bekleyip birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

TikTok Siber Zorbalık için Platforma Yeni Özellikler Ekliyor

Günümüzün sorunu: siber zorbalık

Instagram, DM Bölümünün Kötüye Kullanımını Engellemek İçin Taciz Karşıtı Yeni Araçlar Ekliyor 

Tesla Model S Kazası, Kripto Para Yönetmeliği, Apple Spring Loaded | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz