Dünyaca ünlü “MythBusters” isimli bir televizyon programının eski sunucusu olan Adam Savage, resmi YouTube kanalında yayınladığı bir videoda “Boston Dynamics” tarafından üretilen ve köpeğe benzer bir robot olan “Spot”u insan yapımı bir çekçeği çekmek için kullandı. Yayınlanan videoda, robotun aracı çekme konusunda şaşırtıcı derecede başarılı olması dikkat çekti. 

İnsana benzeyen dinamik robot ve yazılımları geliştiren ve üreten “Boston Dynamics” isimli ABD merkezli mühendislik şirketi, bir süre önce “Spot” isimli yeni robot projesini görücüye çıkarmıştı. Yapılan tanıtımda, köpeğe benzer robotun insanlar için çok tehlikeli olabilecek yerlere gidebilme, gaz sızıntılarını kontrol edebilme ve bomba gibi tehlikeli materyalleri imha edebilme kabiliyetleri vurgulanmıştı. “MythBusters isimli dünyaca ünlü bir televizyon programının eski sunucusu olan Adam Savage ise Ocak ayında “Boston Dynamics”den “Spot”u bir yıllığına ödünç almıştı.  

Savage, “Adam Savage’s Tested” isimli resmi YouTube kanalında yayınladığı bir videoda robotu daha önce kullanılmamış bir görevde kullanarak oldukça pahalı olan “Spot” için yeni bir kullanım alanı geliştirdi. Videoda robotun taşıyabildiği ağırlık miktarının sınırlı olması sebebiyle kendisini doğrudan üzerinde taşımasının mümkün olmadığını belirten Savage, bunun yerine “Spot”un bir çekçeği çekmesini sağlamanın iyi bir fikir olacağını düşündüğüne işaret etti. Aynı zamanda bir endüstriyel tasarım mühendisi de olan dünyaca ünlü sunucu, “Spot”la çektiği ilk videolarda ona basit, eğlenceli ve garip bir görev vermek istediğini ifade etti.  

Savage, “Spot” için üretilen ve özelleştirilebilen bir modüler platform kullandı

Spot”, video içerisinde açık alanda Savage’ın içerisinde oturduğu bir çekçeği çekti ve aracı dolaştırdı. Savage’ın projesi, Boston Dynamics’in “Spot” için oluşturduğu ve kullanıcıların robotta istedikleri işlevleri yaratmalarını sağlayan bir modüler platform kullandı. Spot”un üzerinde, ünlü sunucunun içerisinde bulunduğu çekçeğe bağlanabilecek bir çeki demirinin monte edildiği bir dizi taşıma rayı olduğu görüldü. Köpeğe benzer robotun, aracı çekme konusunda şaşırtıcı derecede başarılı olması da izleyicilerin dikkatini çekti. 

“Spot” benzeri robotların, ileride bu tip bir amaç için insan veya hayvan gücüyle kullanılan araçları çekmek veya bir noktadan başka bir noktaya taşımak üzere kullanılıp kullanılmayacağı ise şimdiden merak konusu oldu. 

Robot köpek Spot, petrol rafinesinde göreve başlıyor!

Hindistan insansı robotu Vyommitra’yı uzaya gönderiyor

Kına gecelerinde tepsiyi artık robotlar taşıyacak