kosova-enerji-krizi-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Bir süredir enerji üretimi konusunda problem yaşayan Kosova, ülke içerisinde kripto para madenciliğini yasakladı. Geçmiş dönemlerde Çin ve İran gibi ülkeler de kripto para madenciliğini yasakladığını açıklamıştı.

Kosova’nın kömür ile çalışan enerji santrali, bazı problemler sebebi ile geçtiğimiz ay kapanmıştı. Bununla birlikte hükümet, yüksek bir fiyat ile elektrik satın almak zorunda kaldı. Ayrıca ülke içerisinde 60 günlük olağanüstü hal ilan edilmiş olup, enerji ithalatına daha fazla bütçe ayırabilmek için enerji kullanımını kısıtlandı.

Enerji krizi ile birlikte Kosova, ülke genelinde dönüşümlü elektrik kesintileri uygulamaya başlamıştı. Elektrik kesintileri ile birlikte ise toplu gösteriler görülmeye başladı. Ülkenin Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli, istifa için çağırılmaya devam ediyor.

kosova-enerji-krizi-teknosafari

 

Tüm bunlar ile birlikte Rizvanolli, küresel enerji krizinin sebep olduğu olumsuz etkileri azaltmak adına önlem olarak kripto para madenciliğini yasakladığını duyurdu. Alınan bu karar ile birlikte yetkili güvenlik güçleri, kripto para madenciliği tespit ettiği taktirde bu faaliyetleri durdurabilecek.

Henüz yakın denilebilecek bir süre önce Kosova, Avrupa’nın en ucuz elektriğine sahip olması ile anılıyordu. Elektriğin bu denli ucuz olması ile birlikte ise ülke içerisinde büyük bir kitle, kripto para madenciliği yapmaya başlamıştı. Ancak tabii ki bu sistemler, yoğun şekilde elektrik tüketiyor.

İlginizi Çekebilir:

Harmony OS 3.0 çıkış tarihi belli oldu

Samsung televizyonlara GeForce Now ve Google Stadia desteği geliyor

Samsung, 4K 240 Hz monitör üzerinde çalışıyor

Tesla, 2021 yılı satış sayısını paylaştı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz