Virgin Galactic Kurucusu

Virgin Grup çatısı altında faaliyetlerini sürdüren ticari uzay taşımacılığı şirketi Virgin Galactic, 11 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan ‘SpaceShipTwo Unity’nin ikinci roket güdümlü test uçuşunda kurucusu Richard Branson’ı uzaya göndermeyi planladığını açıkladı. Bu gelişmeden yaklaşık 1 hafta sonra 20 Temmuz’da, Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos’un da uçuş kabininde olacağı ilk turistik uzay uçuşunu hayata geçireceği biliniyordu.  

Virgin Grup çatısı altında faaliyetlerine devam eden ticari uzay taşımacılığı şirketi Virgin Galactic, 11 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan ‘SpaceShipTwo Unity’nin ikinci roket güdümlü test uçuşunda kurucusu Richard Branson’ı uzaya göndermeyi planladığını açıkladı. ‘Unity 22’ görevinin, şirketin dördüncü mürettebatlı görevi olduğu kaydedildi. Fakat Virgin Galactic; görevin, uçuş kabininde iki pilot ve dört uzmanla birlikte tam mürettebat taşıyan ilk görev olacağına işaret etti. Mürettebatta yer alacak yolculardan birinin de şirket kurucusu Branson olacağı belirtildi. Branson’ın, uçuş sırasında Virgin Galactic’in ödeme yapan müşterilere sunmayı planladığı turistik uzay uçuşu deneyimini değerlendireceği dile getirildi.  

Şirket CEO’su Michael Colglazier, 22 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen test uçuşunda elde edilen verileri analiz ettikten sonra ‘Unity 22’yi hayata geçirmeye hazır oldukları sonucuna vardıklarını belirtti. Virgin Galactic, Mayıs ayında aylarca süren bir erteleme sürecinin ardından ilk roket güdümlü test uçuşunu hayata geçirmişti. Başlangıçta 2020 yılının Aralık ayında hayata geçirilmesi planlanan uçuş, roket motorunun ateşlenememesi nedeniyle Mayıs ayında gerçekleştirilmek zorunda kalmıştı.  

Virgin Galactic ‘Unity 22’ uçuşu, şirketin ticari uçuşlara ilişkin uzmanlığını geliştirmeyi hedefleyecek

Virgin Galactic Unity 22 Uçuşu

Aktarılan detaylara göre; Virgin Galactic tarafından hayata geçirilecek olan ‘Unity 22’ uçuşu, şirketin ticari uçuşlara ilişkin uzmanlığını bir adım öteye taşımayı hedefleyecek. Görev; uzay aracının uçuş kabini ortamını, koltuk konforunu, yerçekimsiz ortam deneyimini ve turistik uzay uçuşlarındaki Dünya manzaralarını değerlendirmeye odaklanacak. Uçuşta; Branson ve iki pilot dışındaki diğer yolcular, Virgin Galactic personellerinden oluşacak. Virgin’in Baş Astronot Eğitmeni Beth Moses, test uçuşundaki hedeflerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini denetlerken Baş Operasyon Mühendisi Colin Bennett; kabin ekipmanları, uçuş prosedürleri ve uçuş deneyimini değerlendirecek. Virgin; uçuşu resmi internet sitesi ve Facebook, Twitter ve YouTube sayfaları üzerinden canlı olarak yayınlayacak. Görev başarıyla sonuçlanırsa Virgin Galactic, turistik uzay uçuşu için bilet satışlarını yeniden başlatacak ve iki adet daha test uçuşunun ardından 2022 yılında ilk turistik uçuşunu hayata geçirecek.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Virgin Galactic, Uzaya Yolcu Taşımak İçin Federal Havacılık İdaresi (FAA)’nden Onay Aldı! 

Virgin Galactic Tarafından Gerçekleştirilen Roket Güdümlü Test Uçuşu Başarıyla Tamamlandı 

Jeff Bezos, Blue Origin’in İlk Turistik Uzay Uçuşunda Kardeşi ile Seyahat Edeceğini Açıkladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz