Okuma Süresi
2 dakika

Teknoloji devi Google, kullanıcılarının kendileri için “İzleme Listesi” oluşturabilecekleri bir özelliği arama motoruna eklemeye hazırlanıyor. Yeni gelen özellikle birlikte kullanıcılar, oluşturdukları listelere hem kendi Google hesapları hem de arama motoru içerisinden erişebilecek. 

‘9to5Google’ın haberine göre, Google mobil aramalarda kullanıcılarıyla buluşturmak üzere yeni bir özelliği arama motoruna eklemeye hazırlanıyor. Eklenen özellik, kullanıcıların arama motoru içerisinde “İzleme Listeleri” oluşturmalarını ve favori veya ileride izlemek istedikleri içerikleri bu listelere eklemelerini mümkün kılacak. Özellik, kullanıcıların eskiden izlemiş oldukları içerikleri işaretlemelerini sağlayan daha önceden eklenmiş bir özelliğe ek olarak gelecek.  

Google kullanıcıları, “İzleme Listesi” özelliğini Google’daki film ve dizi aramalarında karşılarına çıkan açıklama kartları içerisinde kullanabilecek. İleride izlemeyi planladıkları bir içeriği listelerine eklemiş olan kullanıcılar, daha sonrasında gerekli olduğunda liste içerisinden film ya da diziye kolaylıkla erişebilecek. Aranan içeriğe ilişkin Google’ın hazırlamış olduğu açıklama kartında, kullanıcıların işaretlemesi için “Şimdi izle”, “Daha önce izledim” ve “İzleme listesine ekle” seçenekleri görünür olacak.  

Eğer içerik o anda YouTube üzerinden izlenebilecek bir içerikse, “Şimdi izle” butonunun yanında fiyatı da yer alacak ve buton kullanıcıyı doğrudan YouTube sayfasına yönlendirecek. Eğer içerik o anda sinemalarda izlenmesi mümkün olan bir içerikse, bu butonun yerini “Bilet al” seçeneği alacak ve kullanıcılar ona tıklayarak sinema programlarına erişebilecek.

Bununla birlikte Google kullanıcıları, “Daha önce izledim” seçeneğiyle izlemiş oldukları bir içeriği işaretleyebilecek veya “İzleme listesine ekle” seçeneğiyle içeriklere daha sonradan erişebilmek üzere listelerine ekleyebilecek. 

Kullanıcılar, listelerini başka kişilerle de paylaşabilecek  

“İzleme Listesi” özelliği, daha önce kullanıma sokulan ve kullanıcıların Google Görseller’den buldukları görselleri kaydetmelerini sağlayan “Koleksiyonlar” özelliği ile aynı mantıkta çalışacak. Kullanıcılar listelerine, işaretleme yaptıkları Google hesabı içerisinden veya arama motoruna “İzleme Listem” yazarak erişebilecek. Liste, kullanıcıya özel olacak ve tıklandığında içeriklerle ilgili açıklama kartlarında bulunun ve detayları içeren tüm unsurlara erişilebilecek. Kullanıcılar, listelerini başka kişilerle de paylaşabilecek.  

Özellik, geçtiğimiz günlerde Google tarafından belirli bölgelerde yavaş yavaş aktifleştirilmeye başlandı ve kullanıcıların bazıları eklenen özellikle ilgili fark ettikleri yenilikleri sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmaya başladı. Özelliğin, şimdilik sadece mobil aramalarda veya Android ve iOS’e indirilen Google uygulamasında kullanılabilir olduğu bildirildi.