Okuma Süresi
2 dakika
Son dönemlerde birçok şirket ardı ardına mali verilerini kamuoyu ile paylaşırken bu furyaya şimdi de Intel kazandı. 2023’ün ilk üç çeyreğine ilişkin finansal durumu hakkında bir açıklama yapan Intel, tarihinin en büyük üç aylık zararını yaşadığını gözler önüne serdi. 
Global ölçekteki en büyük yarı iletken üreticilerden birisi olan Intel, 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin mali verilerini paylaştı. Dev şirketin paylaşmış olduğu veriler ise hiç iç açıcı değil. Öyle görünüyor ki firma tarihinin en kötü döneminden geçiyor. İşte detaylar!

Intel’den Rekor Niteliğinde Bir Zarar

Merkezi Santa Clara, Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde olan Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Intel, dünyanın en büyük ve en değerli yarı iletken yonga üreticisi olarak biliniyor. Birçok kişisel bilgisayarın işlemcisi olan X86 serisi mikroişlemcilerin mucidi olarak tanınan Intel, bu efsanevi başarı hikayesinin belki de en kötü günlerini yaşıyor. 2023 yılının ilk çeyreğine dair mali durum raporunu paylaşan şirket, öyle görülüyor ki hiç kolay zamanlardan geçmiyor. Şirket tarafından da yapılan açıklamaların gösterdiği üzere, gelirleri çok ciddi oranda düşüş gösteriyor. Bununla birlikte açıklamada gösterilen Ocak – Mart aylarını kapsayan zarar ise adeta rekor niteliğinde.

Yöneticiler İçin Henüz Önemli Bir Sorun Yok

Yarı iletken devi olan Intel, 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin paylaşmış olduğu mali raporlarla herkesi şaşırttı. Geride bırakılan üç aylık süreçte 11.7 milyar dolar kazanan firma için bu rakam 2022’nin ilk çeyreğinden yüzde 36 düşüktü. Bu da şirketin karlılık oranlarının da düştüğünün açık bir göstergesi. Hatta şirket kar etmek şöyle dursun 2.8 milyar dolar tutarında bir zararla dönemi kapattı. Oysa ki şirket yine geçen yılın aynı çeyreğinde 8.1 milyar dolar kar etmişti. Tüm bu rakamlara bakıldığında ise Intel’in çok büyük bir kriz içerisinde olduğu açıkça ortada duruyor. Firma diğer yandan yayınladığı raporda iş kollarına dair veriler de paylaştı. Rapora göre işlemci bölümü yüzde 38 düşüşle 5.8 milyar dolar düşüş gösterirken veri merkezi ile yapay zeka bölümü de yüzde 39 düşüşle karşı karşıya kaldı. Aynı zamanda ağ çözümleri ise yüzde 30 düşüşle 1.5 milyar dolar kazanmakla yetindi. Ancak tüm bunlara rağmen yöneticiler, şirket için henüz önemli bir kriz görmüyorlar.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz