2020’de piyasaya sürülmesi beklenen ve ‘Gerçek 8K’ olarak tanımlanan televizyonlar, tüketicilere gerçeğe en yakın izleme deneyimi sunacak.

2015 yılında Vestel tarafından ihracatı yapılan 8K TV’lerin teknolojik olarak gelişimi bitmemişti. 8K TV’lerin üretimini şimdi LG devraldı.

Güney Koreli şirket, endüstri standartlarına göre sertifikalı dünyanın ilk “8K Ultra HD” TV’sini CES 2020’de sergileyecek. Resmî 8K Ultra HD tanımı ve logosu, 8K Ultra HD gereksinimlerini karşılayan ürünlerin perakendeciler ve tüketiciler tarafından daha iyi tanınmasına yardımcı olmak amacıyla ABD merkezli CTA (Consumer Technology Association) tarafından geliştirildi.

LG, CES 2020 Teknoloji Fuar’ında ilk kez sahneye çıkacak olan gerçek 8K TV’leri ile; çözünürlük, dijital girişler, yüksek dinamik aralık, çözünürlük yükseltme, bit derinliği ve ölçüm metodolojisi ile ilgili olanlar dahil olmak üzere CTA’nın özel gereksinimlerini standartların üzerinde karşılayan ilk şirket olma özelliğini taşıyor.

Geçtiğimiz eylül ayında CTA, yani Tüketici Teknolojileri Birliği, “tam donanımlı” 8K televizyonlarda aranması gereken logoyu duyurmuştu. 8K logosu, televizyonun endüstri standartlarına göre sertifikalı olduğu anlamına geliyor. Bu logonun sahip olduğu 8K televizyonu satın alacak tüketiciler, o televizyonun tam kriterleri karşıladığından emin olabilecek.

LG, CTA’ye bir başvuruda bulunarak bu sertifikayı talep etmiş durumda. Bu da şirketin “gerçek” 8K TV’sini CES 2020’de sergileyebileceği anlamına geliyor bu da 8K televizyon üretmeyi planlayan şirketlerin önüne geçebileceğini gösteriyor.